ВИРАЛНО

МАКЕДОНИЈА

ХОРОР: Го нападнале 13 кучиња и го искасале по целото тело!

Ф.О.(33) од Гостивар заработи пријава поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „предизвикување на општа опасност“.

ВИДЕО: Во кратовско откриени насади со марихуана

СВР Куманово поднесе кривична пријава против П.М.(43) од Скопје поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“.

Груевски и Заев подготвени за избори, останува уште да се договори датум

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, викендов потврдија двете најголеми политички партии во Македонија се подготвени за избори и повикаа тие да се одржат што поскоро. Според поранешниот премиер и лидер на владејачката партија, на тој начин ќе се скратат штетите што ги трпат економијата и граѓаните.

Какво време не очекува?

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне променливо и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 8. Дневната температура ќе се движи од 21 до 35 степени.

ЛОКАЛНО

До крајот на годинава ќе пристигнат два слона во Зоолошката

До крајот на оваа година треба да пристигнат два слона во Зоолошката градина во Скопје и со тоа по 24 години во оваа Зоолошка ќе има повторно слонови.

АКО УТРЕ СЕ ФАЌАТЕ ЗА ВОЛАН: Важна информација за скопјани!

Поради престојниот верски празник Духовен на 18.06.2016 година (сабота) кај гробиштата Бутел од 07,00 часот па се додека има потреба од соодветно регулирање на сообраќајот истиот ќе биде пренасочен по ул.„Александар Урдарески“, покрај пазарот „Бутел“, лево по локалниот пат за селото Мирковци и лево по ул.„Боца Иванова“до паркингот пред гробиштата. За излез возилата треба да се движат по ул.„Боца Иванова“ до кружниот тек.

Времен режим на сообраќај по повод верскиот празник „Духовден“

Поради престојниот верски празник Духовен на 18.06.2016 година (сабота) кај гробиштата Бутел од 07,00 часот па се додека има потреба од соодветно регулирање на сообраќајот истиот ќе биде пренасочен по ул.„Александар Урдарески“, покрај пазарот „Бутел“, лево по локалниот пат за селото Мирковци и лево по ул.„Боца Иванова“до паркингот пред гробиштата. За излез возилата треба да се движат по ул.„Боца Иванова“ до кружниот тек.

Штетата од пробивањето пат на Водно е близу милион денари

Вкупно 853.200 денари е штетата во заштитената зона во Парк шумата Водно, во местото викано „Рупи“, каде на крајот од мај имало сеча на дрвја, соопшти Град Скопје.  

БИЗНИС

ПОЕВТИНУВААТ ГОРИВАТА: Еве колкава ќе биде цената од полноќ

Бензините и дизелот поевтинуваат од полноќ за половина денар по литар.

Сакал да извади пари од банкомат, кога открил ГОЛЕМА ИЗМАМА! (ВИДЕО)

Американски турист во Виена открил обид за кражба на кредитни картички.

Владата усвои Предлог ребаланс на Буџетот за 2016

Промената на проекцијата за растот на бруто домашниот прозивод (БДП) од првично предвидените 4 на 2,3 отсто за тековната година е причината за носењето на Предлог ребалансот на Буџетот за 2016 година, со кој се осигуруваат средства за за плати, пензии и социјални.,трансфери, а капиталните расходи остануваат на високо ниво, образложи на прес­конференција министерот за финансии Кирил Миноски, откако претходно во петокот вечерта на владина седница беше усвоен споменатиот предлог.

Македонија со најлоши патишта во регионот, само 15 километри оценети од ЕУ како безбедни и добри

- Како последица на погрешните, криминални политики на ВМРО-ДПМНЕ Македонија во моменов има најлоша патна инфраструктура во регионот. Според Светска Банка квалитетот на патиштата во Македонија, во споредба со соседните земји, постојано се влошува. Ако некогаш бевме лидер во регионот според квалитетот на патиштата, сега сме на самото дно, изјави на денешната прес-конференција Благој Бочварски, член на ИО и претседател на Комисија за транспорт и врски на СДСМ.

СВЕТ

РУСИЈА И ТУРЦИЈА ПОВТОРНО ВОСПОСТАВУВААТ ПРИЈАТЕЛСКИ ОДНОСИ: Ердоган му се извини на Путин и изрази жалење за смртта на пилотот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган упати извинување до рускиот колега Владимир Путин за смртта на рускиот пилот чиј авион го собори турската војска.

КОНЕЧНО: Турскиот претседател Ердоган му упати извинување на Путин!

По неколкумесечни заладени односи помеѓу двете земји, претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган денес упати извинување до рускиот претседател Владимир Путин за смртта на рускиот пилот чиј авион го собори турската војска. Наскоро повеќе детали...

Се запали авион со 222 патници

Авион на компанијата „Сингапур ерлајнс“, на лето за Милано се запалил утрово, откако принудно слетал на сингапурскиот аеродром Чанги од каде и полетал. Локалните власти соопштија дека во инцидентот нема повредени.

МАСАКР НА КИПАР: Маж и жена убиени пред преплашените туристи

Четири лица се убиени на Кипар кога тројца маскирани вооружени мажи упаднале во ресторан полн со гости и почнале да пукаат, а полицијата претпоставува дека се работи за членови на криминална банда.

МАГАЗИН +

Трикови со тоалет хартија - некои од нив можат да ви го спасат животот (ВИДЕО)

Верувале или не, тоалетната хартија може да има повеќе намени, а во некои ситуации може да ви го спаси животот!

Ставил две летви над водата и се обидел да помине преку нив со возило. Следело вистинско лудило! (ВИДЕО)

Еден возач во Кина дошол на неверојатна идеја - одлучил својот пикап да го превезе преку вода со само две летви како мост.

Како да ги сокриете вашите пари? Овој начин ќе ве воодушеви... Генијално!

Доколку патувате, сигурно ќе се замислите каде да ги ставите вашите пари. Дали да ги носите сите со себе, или пак да ги скриете на неколку места?

ВИДЕО: Ја извадила главата низ прозор не гледајќи дека од спротивниот правец доаѓа друг воз...

Мажите се познати по тоа дека прават некои навистина неверојатни глупости. Од друга страна жените се многу попаметни, така што кога тие ќе направат нешто лудо, тоа го прават со стил.