WAVE TROPHY 2014: е-Golf1 e победник на најголемото светско рели на електрични возила

Максимален број на поени за Volkswagen на најголемото светско рели на електрични возила WAVE TROPHY 2014.

Повеќе: WAVE TROPHY 2014: е-Golf1 e победник на најголемото светско рели на електрични возила

Брендот Volkswagen патнички возила испорача 2 550 000 возила од почетокот на 2014 година до месец мај

Брендот Volkswagen патнички возила испорача 2,55 милиони возила во првите пет месеци од 2014 година.

Повеќе: Брендот Volkswagen патнички возила испорача 2 550 000 возила од почетокот на 2014 година до месец...

Светска премиера на „Volkswagen GTI Roadster"

На легендарните GTI средби во Wörthersee оваа година Volkswagen ги избриша границите меѓу виртуелниот и реалниот свет. Причината за тоа е светската премиера на концепт автомобилот, кој првично беше замислен како чисто компјутерски генериран автомобил за PlayStation 3 - GTI Roadster.

Повеќе: Светска премиера на „Volkswagen GTI Roadster"

Еве како ќе изгледа новата „корса“ (ФОТО)

Опел е при крај со развојот на новата генерација „корса“.

Повеќе: Еве како ќе изгледа новата „корса“ (ФОТО)

Уште еден триумф за Audi на Ле Ман

Пред речиси 300 000 вљубеници во мотоспортот, Audi ја продолжи победничката низа на 24 часа Ле Ман. На 82-то издание на најважната светска трка во издржливост, Марсел Феслер од Швајцарија, Андре Лотер од Германија и Беноа Трелие од Франција избија на првото место додека пак тимот во состав: Лукас ди Граси од Велика Британија, Марк Жене од Шпанија и Том Кристенсен од Данска се погрижија Audi да забележи уште една голема еден - два победа во својата историја.

Повеќе: Уште еден триумф за Audi на Ле Ман

ПОЛИЦИЈАТА ЌЕ ДОБИЕ НОВА АЛАТКА: Пијаните возачи ќе ги открива со ласер и тоа без да ги запира нивните возила!

Британската полиција наскоро би можела да добие нов алат против возачите кои зад волан седнуваат во алкохолизирана состојба.

Повеќе: ПОЛИЦИЈАТА ЌЕ ДОБИЕ НОВА АЛАТКА: Пијаните возачи ќе ги открива со ласер и тоа без да ги запира...

SEAT Ibiza CUPSTER - отворен до максимум за забава до максимум

На Wörthersee средбите, SEAT покажа сосема ново видување на повеќе успешни модели од историјата на компанијата – Со SEAT Ibiza CUPSTER се прославува 30-тиот роденден на Ibiza модел кој максимално е отворен за забава. Ветробранско стакло кое ја опколува кабината и целосното отсуство на покривот му даваат изглед на CUPSTER како на мала ракета која е наменета единствено за возачот и совозачот. Врвната динамика, кај Ibiza CUPRA, ја обезбедува моќниот мотор TSI со 132 kW / 180 КС и DSG автоматскиот менувач со двојна спојка .

Повеќе: SEAT Ibiza CUPSTER - отворен до максимум за забава до максимум

Многу повеќе дефиниран: Освежен е Audi RS 7 Sportback

Динамика во нова врвна форма - Audi го усоврши RS 7 Sportback . Големото купе со пет врати доаѓа со новите LED светла и уште многу подобрени карактеристики. Со моќ од 412 kW ( 560 КС) и 700 Nm вртежeн момент, 4,0 TFSI моторот обезбедува импресивни возни перформанси, а потрошувачката на гориво изнесува само 9,5 литри на 100 km што е еквивалентно на 221 грама СО2 на секој изминат километар.

Повеќе: Многу повеќе дефиниран: Освежен е Audi RS 7 Sportback

Amarok подвижна дискотека!

Брендот Volkswagen Комерцијални возила го претстави Амарок „Power" на брегот на езерото Wörthersee со цел да обезбеди мобилен аудио систем за секоја пригода:Благодарение на големиот товарен простор, пикапот кој е 5,25 метри долг има доволно простор за целата опрема која што е потребна забавата веднаш да започне, како што започна забавата на GTI средбите. Целата опрема е флексибилна,  лено се пренесува, а диск џокејот може  лесно да ја монтира и да ја обезбеди било која локација со моќен звук од 5.000 вати.

Повеќе: Amarok подвижна дискотека!

ŠKODA на Wörthersee : Светската премиера на ŠKODA Yeti Xtreme

> Компактен SUV со рели амбиции: бесен концепт автомобил - ŠKODA Yeti Xtreme
> Динамика: 1.8 TSI мотор со 112 kW погон на сите тркала и DSG автоматски менувач; прилагодена шасија и сопирачки од Octavia RS.
> Внатрешност како рели автомобил: алуминиумски елементи, Recaro спортски седишта, карбонски елементи, спортски управувач "Super Sport", место за поставување iPad, апарат за гаснење пожар , off-road карактеристики и рели опрема.
> 33-то издание на легендарниот Volkswagen настан кој се одржува од 28-31 Мај.

Повеќе: ŠKODA на Wörthersee : Светската премиера на ŠKODA Yeti Xtreme

Страница 31 од 32