Штетните договори во културата извлекле милијарди денари од буџетот на Македонија

Проектите, програмите и активностите на Министерството за култура во првата половина на оваа година ќе бидат предмет на вонредна ревизија од страна на Државниот завод за ревизија, беше решено вчера на седница на Владата.Исто така, усвоен е Предлогот за измени и дополнувања на Законот за културата по скратена постапка, со цел да се овозможи ефикасна работа на директорите во установите, голема ефикаскост на инспекциски надзор за избегнување злоупотреби и за поголема контрола на финансиските последици што ги предизвикуваат одредби од законот. Со измените ќе биде заштитен Буџетот на РМ од штетните менаџерски договори на раководни лица во културни институции.

Повеќе: Штетните договори во културата извлекле милијарди денари од буџетот на Македонија

КОИ СЕ НОВИТЕ 1500 ЧЛЕНА НА УПРАВНИ ОДБОРИ?

Откако Владата во еден ден разреши 1.500 члена на надзoрните и управните одбори, а како причина за разрешувањето е наведено да се спречат натамошни штети врз буџетот бидејќи имало „информации дека управните одбори дозволувале потпишување менаџерски договори со директорите за исплата на огромни надоместоци во случај ако бидат разрешени“, на денешната владина седница се очекува да почне постапката за именување нови членови.

Повеќе: КОИ СЕ НОВИТЕ 1500 ЧЛЕНА НА УПРАВНИ ОДБОРИ?

На македонскиот пазар ги нема небезбедните житни снегулки на „Нестле“

На македонскиот пазар ги нема житните снегулки на „Нестле“ кои превентивно беа повлечени од хрватскиот пазар поради зголемени вредности на ароматични јаглеводороди, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство.

Повеќе: На македонскиот пазар ги нема небезбедните житни снегулки на „Нестле“

Дојче банка ќе ги повлекува парите од Велика Британија

Поради одлуката да ја напушти Европската унија (ЕУ) „Дојче банка“ поради одливот на клиенти би можела да да повлече една петтина или околу 300 милијарди евра од својата британска филијала во Франкфурт.

Повеќе: Дојче банка ќе ги повлекува парите од Велика Британија

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА - Еве колку пари ќе чини литро гориво од вечерва!

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното
масло за домаќинство (ЕЛ-1), не се менуваат, односно остануваат на исто ниво како што биле
утврдени со Одлуката од 10.07.2017 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-
98 изнесува 62,50 ден/лит, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 47,00 ден/лит, а малопродажната
цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 35,50 ден/лит.

Повеќе: НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА - Еве колку пари ќе чини литро гориво од вечерва!

35 илјади евра за авиобилети ќе потроши Регулаторната комисија за енергетика

Регулаторната комисија за енергетика на Бирото за јавни набавки објави оглас за прибирање понуди за набавка на авионски билети за период од две години. Видот на договорот за јавна набавка предвидува услуги за воздушен транспорт на луѓе и товар, освен услуги за транспорт на поштенски пратки.

Повеќе: 35 илјади евра за авиобилети ќе потроши Регулаторната комисија за енергетика

„Хуавеи“ ги испраќа најдобрите студенти на студиска посета во Кина

Компанијата „Хуавеи“, во рамки на програмата „Семиња за иднината“, на петте најдобри студенти во областа на информатичките технологии и телекомуникации им овозможува студиска посета во Кина. На доделувањето на ваучерите ќе присуствуваат министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, менаџерот на „Хуавеи“ во Македонија, Зхоу Јиадон, и амбасадорката на Кина во Македонија, Јин Лисијен.Со цел намалување на јазот на знаењето и промовирање на индустрискиот развој, македонската Влада изрази подготвеност да ја поддржи програмата за 2017 година.

Повеќе: „Хуавеи“ ги испраќа најдобрите студенти на студиска посета во Кина

СЛЕДУВА ИЗНЕНАДУВАЊЕ - Нови цени на горивата

Регулаторната Комисија за енергетика пред две недели ја донесе одлуката за нова цена на нафтените деривати со која горивата се зголемија, а во понеделник на 24 јули се очекуваат новите цени.

Повеќе: СЛЕДУВА ИЗНЕНАДУВАЊЕ - Нови цени на горивата

Плата 2.300 евра, минимален бакшиш 600 евра - ЕВЕ КАДЕ!

Швајцарската компанија за туристички речни бродови Викинг Ривер бара работници на речни бродови кои пловат низ Европа, а платата е и до 2.300 евра!

Повеќе: Плата 2.300 евра, минимален бакшиш 600 евра - ЕВЕ КАДЕ!

Страница 2 од 51

JT Fixed Display