ЦЕНИТЕ ЌЕ "ВИВНАТ":Поскапуваат цигарите во Македонија

Од први јули 2016 година, согласно календарот за зголемување на акцизата за цигари, предвидено е поскапување од три денари за кутија цигари.

Повеќе: ЦЕНИТЕ ЌЕ "ВИВНАТ":Поскапуваат цигарите во Македонија

Можноста за намалување на производството ја крена цената на нафтата кон 35 долари

Цената на нафтата порасна во петокот на светските берзи кон 35 долари, поттикната од надежите дека големите производители ќе постигнат договор за намалување на производството заради пружање поддршка на цените.

Повеќе: Можноста за намалување на производството ја крена цената на нафтата кон 35 долари

Раст на индустриското производство од 10,5 отсто во декември

Индексот на индустриското производство во декември 2015 година во однос на истиот месец од претходната година се зголемил за 10,5 отсто, објави Државниот завод за статистика.

Повеќе: Раст на индустриското производство од 10,5 отсто во декември

СДСМ вечерва излезе со информации кои ја шокираа македонската јавност!

Денеска Зоран Ставрески го објави историски највисокиот износ на јавен долг од осамостојувањето на Република Македонија, порачаа од СДСМ вечерва преку соопштението лиферувано до јавноста кое го мпренесуваме во интегрална форма:

Повеќе: СДСМ вечерва излезе со информации кои ја шокираа македонската јавност!

Реорганизација во Twitter, акцијата во пад

Четири високи раководители на социјалата мрежаTwitter заминуваат од компанијата, информираше генералниот директор Џек Дорси. По оваа вест, цената на акцијата на Twitter падна за четири отсто.

Повеќе: Реорганизација во Twitter, акцијата во пад

Македонија на листа на тур оператори од Словенија

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија за првпат се претстави на саемот за туризам во Љубљана, Словенија (Natour Alpe Adria) кој трае од 27-ми до 30-ти Јануари 2016 година, а се организира по 9-ти пат.

Повеќе: Македонија на листа на тур оператори од Словенија

Житовојводина бара задолжителна анализа за прехранбените производи од Македонија

Србија веднаш да воведе построга контрола за земјоделските и прехранбените производи кои се увезуваат од Македонија, побара во четвртокот компанијата Житовојводина.

Повеќе: Житовојводина бара задолжителна анализа за прехранбените производи од Македонија

ТАВ Македонија и Визер одбележаа два милиона патници превезени со нискобуџетните летови

ТАВ Македонија и Визер, најголемата нискобуџетна авиокомпанија во централна и источна Европа, во среда одбележуваат два милиона патници превезени со нискобуџетните летови на овој авиопревозник во Македонија.

Повеќе: ТАВ Македонија и Визер одбележаа два милиона патници превезени со нискобуџетните летови

Квадрат стан 13 илјади евра: Во Хонг Конг е најтешко да дојдете до недвижнини

Хонг Конг е најскапото место на светот кога се работи за станување во однос на платежната моќ на жителите.

Повеќе: Квадрат стан 13 илјади евра: Во Хонг Конг е најтешко да дојдете до недвижнини

Хрватски АгроФруктс купи три македонски компании

Хрватската групација АгроФруктс објави во вторникот дека во Македонија аквизирала три големи компании кои се занимаваат со откуп на свежо овошје и зеленчук.

Повеќе: Хрватски АгроФруктс купи три македонски компании

Страница 140 од 159