Forbes објави нова листа на најбогатите луѓе во светот

Соосновачот на Microsoft Бил Гејтс повторно се најде на прво место на листата најбогати луѓе во светот. Магазинот Forbes неговото богатство го порценил на 86 милијарди долари, додека претседателот на САД Доналд Трамп падна за повеќе од 200 места, пренесува AFP.

Повеќе: Forbes објави нова листа на најбогатите луѓе во светот

Без изненадувања на берзата

Вкупниот промет изнесуваше 7,6 милиони денари и се реализираше преку 49 трансакции. Индексот МБИ-10 денот го заврши со раст од 0,11%, и изнесуваше 2.277,08 индексни поени, додека, пак, индексот на обврзниците повторно остана непроменет.

Повеќе: Без изненадувања на берзата

Ибрахими: Политичката криза не треба да се одрази на плановите за економски раст

Разгледување на постигнатите резултати од досегашното функционирање на трипартитниот социјален дијалог на национално и локално ниво, како и утврдување на можностите и приоритетните области за делување во следниот период, беа главните теми на седницата на Економско-социјалниот совет со која претседаваше министерот за труд и социјална политика, Ибрахим Ибрахими.

Повеќе: Ибрахими: Политичката криза не треба да се одрази на плановите за економски раст

Расипано месо, заразено со салмонела, кое потекнува од Бразил е повлечено од меѓународните пазари

Масовни проверки почнаа да се вршат во погоните на производителите на месо во Бразил поради сигнали за корупција, кои се поврзани со извоз на расипано месо, заразено со салмонела, а кое се продавало во земјата и во странство.

Повеќе: Расипано месо, заразено со салмонела, кое потекнува од Бразил е повлечено од меѓународните пазари

AFP: На швајцарската банка UBS ќе и се суди во Франција за даночна измама

Поради создавање на широка шема за даночна измама, големата швајцарска банка UBS се соочува со судење во Франција, пренесува AFP.

Повеќе: AFP: На швајцарската банка UBS ќе и се суди во Франција за даночна измама

Германците минатата година потрошиле 88 млрд евра на патувања и одмори

Германците минатата година, и покрај стравувањата од терористички напади, потрошиле рекордни 88 милијарди евра на туристички патувања и одмор, покажуваат податоците претставени на саемот на туризам во Берлин.

Повеќе: Германците минатата година потрошиле 88 млрд евра на патувања и одмори

Стандард и Пурс ги потврдија штетните економски политики, итно е потребна нова реформска Влада!

- Кредитната агенција Стандард и Пурс го потврди намалениот кредитен рејтинг на земјава на ББ- со што уште еднаш се покажа дека економските политики на досегашната власт се штетни за граѓаните затоа што меѓудругото ја втурнаа земјата во ранг на земји ризични за кредитирање, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

Повеќе: Стандард и Пурс ги потврдија штетните економски политики, итно е потребна нова реформска Влада!

Eurowings од октомври ќе почне со летови од Скопје до Минхен

ТАВ Македонија најавува дека германската нискобуџетна авиокомпанија Eurowings, дел од групацијата Lufthansa, ќе почне да лета на релација Скопје-Минхен од 31-ви Октомври 2017-та, поврзувајќи ги патниците од аеродромот „Александар Велики“ во Скопје до аеродромот „Франц Јозеф Штраус“ во Минхен – главниот аеродром во овој германски град.

Повеќе: Eurowings од октомври ќе почне со летови од Скопје до Минхен

Близу 300 барања во Скопје за субвенционирање на купување печки на пелети

На јавниот повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на град Скопје за купување печки на пелети кој заврши на 13-ти март поднесени се вкупно 290 барања од граѓаните, соопштуваат од град Скопје.

Повеќе: Близу 300 барања во Скопје за субвенционирање на купување печки на пелети

Страница 3 од 174