ПОСЛЕ ОВА ДОБРО ЌЕ РАЗМИСЛИТЕ ДАЛИ ДА ЛЕТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Подготвија непријатно изненадување!

Поскапува одморот во Грција. Се очекува за викендов, грчката влада да го зголеми данокот на храната и пијалоците, а тоа неминовно ќе се одрази на цените во продавниците, кафулињата и рестораните, а во небо скокаат и цените на бензините, јавниот превоз, цигарите...

Повеќе: ПОСЛЕ ОВА ДОБРО ЌЕ РАЗМИСЛИТЕ ДАЛИ ДА ЛЕТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Подготвија непријатно изненадување!

Хрватска има потреба од сезонски работници

На Хрватска и недостадсуваат голем број сезонски работници, особено во туризмот и трговијата, истакнато е за време на денешниот состанок во хрватското Министерство за труд.

Повеќе: Хрватска има потреба од сезонски работници

Колкави се просечните плати во земјите од бивша Југославија? Еве каде на листата се наоѓа Македонија...

Највисоката просечна плата во регионот била исплатена во Словенија 1.033,95 евра, а најниската во Македонија и според последните податоци за февруари 2016 изнесувала само 356,97 евра.

Повеќе: Колкави се просечните плати во земјите од бивша Југославија? Еве каде на листата се наоѓа...

ЛОШИ ВЕСТИ ЗА ВОЗАЧИТЕ: Црното злато го достигна годишниот рекорд...

Се` поизвесно е дека цените на нафтата на светскиот пазар наскоро ќе ја преминат линијата од 50 долари по барел.

Повеќе: ЛОШИ ВЕСТИ ЗА ВОЗАЧИТЕ: Црното злато го достигна годишниот рекорд...

ИМАШЕ ГЕНИЈАЛНА ИДЕЈА: Се роди пред 32 години, а секој ден заработува по 4.4 милиони долари!

Марк Закерберг, основач и директор на Фејсбук, во саботата наполни 32 години, а освен роденденот имаше уште неколку причини за славење.

Повеќе: ИМАШЕ ГЕНИЈАЛНА ИДЕЈА: Се роди пред 32 години, а секој ден заработува по 4.4 милиони долари!

БАРАТЕ РАБОТА? На Германија и требаат илијадници работници!

Во Германија во првото тромесечие од 2016 година непополнети останале речиси милион работни места, при што се уште владее голема побарувачка за квалификувана работна сила, јавува Институтот за истражување на пазарот на труд (IAB).

Повеќе: БАРАТЕ РАБОТА? На Германија и требаат илијадници работници!

Заработиле милијарди, а немаат завршено ниту средно школо!

Бизнисмените како Ричард Брансон, Амансио Ортега, Франсоа Пино, Дејвид Мардок и Џоа Луиса го освија светот иако не успеале да завршат повеќе од основно.

Повеќе: Заработиле милијарди, а немаат завршено ниту средно школо!

Страница 42 од 50

JT Fixed Display