McDonalds си заминува од Кина, франшизата ја продава за 2,1 милијарди долари

Американскиот синџир за брза храна McDonalds за 2,08 милијарди долари ќе го продаде контролниот удел од својата работа во Кина и Хонг Конг на конзорциумот кој го сочинуваат кинеската државна компанија Citic и американскиот инвестициски фонд Carlyle group, беше објавено денес.

Повеќе: McDonalds си заминува од Кина, франшизата ја продава за 2,1 милијарди долари

Стравот од зголеменото производство во САД ја спушти нафтата кон 56 долари

Цените на нафтата се лизнаа во понеделникот на меѓународните пазари кон 56 долари, притиснати од стравувањата дека засиленото американско производство би можело да го неутрализира ефектот на договореното намалување на снабдувањето на пазарите меѓу земјите членки на Организацијата на земјите извознички на нафта (OPEC) и главните производители надвор од картелот.

Повеќе: Стравот од зголеменото производство во САД ја спушти нафтата кон 56 долари

Волстрит: S&P 500 и Dow Jones во пад, Nasdaq со раст

На Волстрит во понеделникот S&P 500 и Dow Jones забележаа пад, што главно се должи на падот на цените на акциите во енергетскиот и финансискиот сектор, додека Nasdaq инексот достигна ново рекордно високо ниво.

Повеќе: Волстрит: S&P 500 и Dow Jones во пад, Nasdaq со раст

ОГЛАС за 125 нови вработувања во Неуромедика

Неуромедика како прв приватен медицински бренд во Македонија веќе влезе во својот јубилеj, 25 години од основањето. На 10.06.2017 ќе прослави четвртина век постоење, време поминато низ константен раст и развој и стремеж да се достигне врвно здравство и беспрекорни услови за лекување на пациенти.

Повеќе: ОГЛАС за 125 нови вработувања во Неуромедика

УЈП ПРЕДМАЛКУ ИЗЛЕЗЕ СО МНОГУ ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ГРАЃАНИТЕ - Ако не го направите ова ќе фрчат казни!

Ги информираме граѓаните доколку не извршиле плаќање на утврдените даночни обврски за персонален данок на доход за 2015 година и за претходни години (по основ на Годишна даночна пријава) и за 2016 година (по основ на Аконтативна даночна пријава), истото да го сторат во најкраток можен рок.

Повеќе: УЈП ПРЕДМАЛКУ ИЗЛЕЗЕ СО МНОГУ ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ГРАЃАНИТЕ - Ако не го направите ова ќе фрчат...

ПАК ПОСКАПУВААТ ГОРИВАТА - Лоши вести за возачите

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за 0,50
ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 26.12.2016 година и со тоа
малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 67,00 ден/лит, додека малопродажната
цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 69,00 ден/лит.

Повеќе: ПАК ПОСКАПУВААТ ГОРИВАТА - Лоши вести за возачите

Џејми Оливер ќе затвори неколку од своите ресторани поради Брегзит

Поради одлуката на Велика Британија да се повлече од ЕУ, по што поскапеа состојките за подготвување на италијански јадења, познатиот британски готвач Џејми Оливер најави дека ќе затвори повеќе ресторани од ланецот Jamie’s Italian во Велика Британија.

Повеќе: Џејми Оливер ќе затвори неколку од своите ресторани поради Брегзит

Страница 6 од 144