Анѓушев: ЕЛЕМ постапува спротивно од насоките на Владата

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев го реафирмира ставот на Владата во однос на објавените јавни повици од страна на АД ЕЛЕМ, со вкупна проценета вредност од 80 милиони евра.

Повеќе: Анѓушев: ЕЛЕМ постапува спротивно од насоките на Владата

Алибаба економски посилна од Шведска

Кинескиот гигант Алибаба од 2036 година ќе биде петта сила во светската економија, изјави нејзиниот основач Џек Ма. Алибаба сега е економски посилна од Шведска, Полска, Иран, Норвешка и Австрија. Во моментов таа е на листата на 22-те најголеми економии во светот, веднаш зад Аргентина.

Повеќе: Алибаба економски посилна од Шведска

ОДЛИЧНИ ВЕСТИ: Владата бара решение, на граѓаните ќе им се брише долгот?

Министерот за финансии на Хрватска Здравко мариќ, рекол дека се бара начин како Владата да помогне на илјадници блокирани граѓани, а еден од начините и отпис на долгот.

Повеќе: ОДЛИЧНИ ВЕСТИ: Владата бара решение, на граѓаните ќе им се брише долгот?

УЈП ОБЈАВИ ЛИСТА: Со имиња и презимиња објавени сите кои должат данок - еве кој колку должи кон државата!

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.6/2017 за долгови доспеани до 28.02.2017 и неплатени до 31.05.2017 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е:

  1. повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители на дејност; и
  2. повисок од 300.000 денари за правните лица.

Повеќе: УЈП ОБЈАВИ ЛИСТА: Со имиња и презимиња објавени сите кои должат данок - еве кој колку должи кон...

ОВА Е НАЈУБАВАТА ВЕСТ КОЈА ЌЕ ЈА ПРОЧИТАТЕ ДЕНЕСКА: Казните наскоро драматично пониски во споредба со времето на ДПМНЕ!

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, во својата програма најави дека ќе ги намали казните за 50 отсто.

Повеќе: ОВА Е НАЈУБАВАТА ВЕСТ КОЈА ЌЕ ЈА ПРОЧИТАТЕ ДЕНЕСКА: Казните наскоро драматично пониски во споредба...

Во вторник задолжување на домашниот пазар на новата власт

За сума од 345.000.000 денари, или околу 5,6 милиони евра, во вторник ќе се задолжи новата власт на домашниот пазар, сума идентична која достасува за враќање на стари долгови, веќе следниот ден, в среда.

Повеќе: Во вторник задолжување на домашниот пазар на новата власт

Влегла во продавница и ја побарала тетратката со долгови. Она што се случило потоа ќе ве остави без текст!

Како што јави порталот Високо.ко.ба повикувајќи се на повеќе извори во општина Високо, БиХ, денес една девојка од овој град влегла во повеќе продавници и во име на еден човек, кој сакал да остане анонимен, ги платила сите долгови на должниците кои биле запишани во тетраткте по локалните продавници.

Повеќе: Влегла во продавница и ја побарала тетратката со долгови. Она што се случило потоа ќе ве остави...

Државна статистика измери пад на индустријата дома од 7,3%

Прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во април 2017, во однос на април 2016 година, бележи опаѓање од 7.3%, а прометот остварен на странски пазари бележи пораст од 1.4%, објави Државниот завод за статистика.

Повеќе: Државна статистика измери пад на индустријата дома од 7,3%

Анѓушев рече стоп за тендерите на АД ЕЛЕМ

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, побара веднаш да бидат стопирани јавните повици на АД ЕЛЕМ за набавка на рударска опрема за РЕК Битола и за изградба на топлификација за Битола, Новаци, Логоварди и Могила во вредност од околу 80 милиони евра.

Повеќе: Анѓушев рече стоп за тендерите на АД ЕЛЕМ

Планирате одмор во Грција? Еве колку пари ви требаат за кафе, гиро, сок... - ОВА СЕ ВИСТИНСКИТЕ ЦЕНИ!

Планирате да летувате во Грција и ве интересира колкави се цените на основните продукти? Тогаш оваа листа е вистинската за вас.

Повеќе: Планирате одмор во Грција? Еве колку пари ви требаат за кафе, гиро, сок... - ОВА СЕ ВИСТИНСКИТЕ...

Страница 7 од 64

JW Player
JT Fixed Display