Камионите со нафта ќе поминуваат преку Дојран и Меџитлија, поради затворениот Евзони

Камионите што превезуваат нафта и нафтени деривати, покрај на граничниот премин Богородица, ќе може да поминуваат и на граничните премини Дојран и Меџитлија.

Повеќе: Камионите со нафта ќе поминуваат преку Дојран и Меџитлија, поради затворениот Евзони

Цените на нафтата запрени со зголемените резерви на сурова нафта

Цените на нафтата се задржаа во среда на меѓународните пазари под 55 УСД, замрзнати од големиот скок на резерви на сурова нафта во САД и кризата на кинеската побарувачка.

Повеќе: Цените на нафтата запрени со зголемените резерви на сурова нафта

Напишана е нова историја на светските берзи! + Бесплатен прирачник за тргување на берза

Од февруари минатата година, индексот DowJones порасна за 20,92%, а пред една недела го достигна својот историски максимум, преминувајќи 20.000 поени.

Повеќе: Напишана е нова историја на светските берзи! + Бесплатен прирачник за тргување на берза

Пристигна последниот воз во возниот парк на МЖ

Последниот шести воз за возниот парк на Македонски железници од владиниот проект вреден 25 милиони евра за обнова на железничкиот возен парк, пристигна во среда, со што заврши процесот на трансфер на возовите.

Повеќе: Пристигна последниот воз во возниот парк на МЖ

Речиси 50 отсто од британските инвеститори веруваат Brexit ќе биде позитивен

Речиси половина од британските инвеститори сметаат дека Brexit ќе има позитивно влијание врз инвестициите, но тие се загрижени поради лидерството на премиерката Тереза Меј и американскиот претседател Доналд Трамп, покажуваат резултатите на најновата анкета на инвестициската фирма IW Capital.

Повеќе: Речиси 50 отсто од британските инвеститори веруваат Brexit ќе биде позитивен

Катар троши 500 милиони долари седмично на организацијата на СП 2022

Катарските власти трошат 500 милиони американски долари седмично за да ги завршат сите планирани проекти до почетокот на светското фудбалско првенство коешто во 2022 година ќе се одржи во оваа земја.

Повеќе: Катар троши 500 милиони долари седмично на организацијата на СП 2022

Благ раст на индексите на Волстрит

Берзанските индекси на Волстрит во вторник благо пораснаа, благодарејќи на добрите квартални деловни резултати на повеќето компании, но растот бил ограничен заради падот на цената на нафтата, што го притисна енергетскиот сектор.

Повеќе: Благ раст на индексите на Волстрит

Неверојатно изненадување од Македонски телеком

Македонски Телеком подготви извонредни понуди за своите корисници. Со новите подобрени Интернет и ТВ пакети на Македонски Телеком, корисниците го добиваат најстабилниот Интернет за дома, како и најдобрата телевизија, со ексклузивни филмски и спортски содржини. Корисниците можат да ги комбинираат Интернет и ТВ услугите согласно со нивните желби и потреби, а доколку потпишат договор на 24 месеци добиваат и 10 отсто попуст на месечниот надомест.

Повеќе: Неверојатно изненадување од Македонски телеком

Кинеските девизни резерви се намалија

Кинеските девизни резерви во јануари се намалија под три билиона американски долари, првпат по речиси шест години, иако построгиот надзор на регулаторите сепак го сопре одливот на капиталот од земјата.

Повеќе: Кинеските девизни резерви се намалија

Водечките индекси на европските берзи во плус

Водечките индекси на европските берзи во вторник пораснаа при внимателно тргување, благодарејќи на растот на цените на акциите во рударскиот, здравствениот и индустрискиот сектор.

Повеќе: Водечките индекси на европските берзи во плус

Страница 8 од 159