Раст на продажбата на нови автомобили во Велика Британија

Продажбата на нови автомобили во Велика Британија скокнала во јануари на 12 годишниот максимум, покрај загриженоста заради последиците на Brexit, покажаа податоците од тој сектор.

Повеќе: Раст на продажбата на нови автомобили во Велика Британија

Прекин на позитивниот тренд на МБИ10

Тргувањето во вторникот на Македонската берза заврши со пад на индексот МБИ10 од 0,47 отсто, прекинувајќи ја позитивната серија.

Повеќе: Прекин на позитивниот тренд на МБИ10

Путин го ратификуваше договорот со Турција за гасоводот Турски тек

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша во понеделникот законот за ратификација на договорот за изградба на гасоводот Турски тек, објави интернет страницата на руската влада.

Повеќе: Путин го ратификуваше договорот со Турција за гасоводот Турски тек

Кинеските девизни резерви првпат по шест години под 3.000 млрд долари

Кинеските девизни резерви во јануари се лизнале под 3.000 милијарди американски долари, првпат по речиси шест години, иако построгиот надзор од страна на регулаторите според сé судејќи го закочил одливот на капиталот од официјално втората светска економија.

Повеќе: Кинеските девизни резерви првпат по шест години под 3.000 млрд долари

Кучи: Нема да дозволиме да дојде до нафтена криза

Поради оневозможенот транспорт на стоки меѓу Македонија и Грција, преку граничниот премин „Евзони“, кој е затворен заради штрајкот на грчките земјоделци, ОКТА најави дека е можна нафтена криза, но министерот за економија, Дритон Кучи, вели дека ќе спречат такво сценарио.

Повеќе: Кучи: Нема да дозволиме да дојде до нафтена криза

Цените на нафтата стабилни близу 57 долари

Цените на нафтата се стабилизираа во понеделник близу нивото од 57 американски долари, бидејќи намаленото производство на членките на ОПЕК и засилената тензија во односите меѓу САД и Иран, ја зголемија загриженоста заради зголеменото американско производство.

Повеќе: Цените на нафтата стабилни близу 57 долари

Падот на цените на нафтата ги притисна индексите

Берзанските индекси на Волстрит во понеделник благо паднаа, што најмногу е последица на притисокот на енергетскиот сектор заради падот на цените на нафтата.

Повеќе: Падот на цените на нафтата ги притисна индексите

Џек Ма: Доколку исчезне трговијата светот ќе почне да војува

Кинескиот милијардер Џек Ма изјавил дека доколку исчезне трговијата, тогаш ќе започне војна, пред се поради тоа што трговијата е многу повеќе отколку „размена на стока и пари“, пренесуваат светските агенции.

Повеќе: Џек Ма: Доколку исчезне трговијата светот ќе почне да војува

Зголемена динамика кај акцијата на РЖ Услуги

Тргувањето во понеделникот на Македонската берза беше отворен со трансакција во вредност од 1.84 милиони денари и истргувани 20.000 акции од РЖ Услуги по цена од 92 денари.

Повеќе: Зголемена динамика кај акцијата на РЖ Услуги

Русите ќе ги забранат попустите на алкохолните пијалаци

Намалените цени на алкохолните пијалаци во суштина се нивна реклама и тоа треба да се забрани, рекла за Риа новости, директорката на Руската федерална служба за заштита на потрошувачите, Ана Попова, коментирајќи го предлогот кој се појавил во рускиот парламент, алкохолните пијалаци да бидат исклучени од попустите и разните акции во маркетите.

Повеќе: Русите ќе ги забранат попустите на алкохолните пијалаци

Страница 9 од 159