СДСМ: ЕЛЕМ покрај Охридското, почна да го празни и Тиквешкото Езеро

Раководството на ЕЛЕМ поврзано со криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ освен природното Охридско Езеро, празни и Тиквешкото Езеро преку хидроцентралата Тиквеш, обвинија во вторник од СДСМ.

Повеќе: СДСМ: ЕЛЕМ покрај Охридското, почна да го празни и Тиквешкото Езеро

Се укинува регистрацијата на дизел автомобили

Пратениците на долниот дом на германскиот парламент ѝ предложиле на Европската комисија по 2030 година да го забрани регистрирањето на возила со мотори на внатрешно согорување.

Повеќе: Се укинува регистрацијата на дизел автомобили

Од јули директен лет Скопје­-Доха со Катар ервејс

Авиокомпанијата Катар ервејс официјално потврди дека од 17 јули годинава ќе почне да лета на линијата Скопје­-Доха­Скопје.

Повеќе: Од јули директен лет Скопје­-Доха со Катар ервејс

Цените на нафта близу 57 долари, во фокусот тензиите во иранско-американско односи

Цените на нафта се стабилизираа во понеделникот на меѓунaродните пазари близу нивото од 57 долари за барел, имајќи предвид дека намаленото производство од Организацијата на земјите извознички на нафта (OPEC) и зајакнатите тензии во односите меѓу САД и Иран ја надвладеаја загриженоста поради зголеменото американско производство.

Повеќе: Цените на нафта близу 57 долари, во фокусот тензиите во иранско-американско односи

Сите работници во оваа фабрика ќе добијат бонус од по 5.400 евра!

Новата година не можеше подобро да им започне на вработените во Мерцедес. Поради успехот во 2016 година компанијата одлучи да ги награди сите вработени со бонус од по 5.400 евра.

Повеќе: Сите работници во оваа фабрика ќе добијат бонус од по 5.400 евра!

За половина денар поскапуваат дизелот и Еуросупер-95

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемуваат за 0,50 денари за литар, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Повеќе: За половина денар поскапуваат дизелот и Еуросупер-95

Reckitt Benckiser сака да го преземе Mead Johnson

Британскиот производител на стоки за широка потрошувачка Reckitt Benckiser е во преговори за преземање на американскиот производител на храна за новороденчиња Mead Johnson, објавивија двете компании.

Повеќе: Reckitt Benckiser сака да го преземе Mead Johnson

СДСМ: ЕЛЕМ преку зголемено производство на струја го испразни Охридското Езеро

СДСМ во понеделник презентираше документ според кој енергетската компанија АД ЕЛЕМ произвела струја повеќе од планираното токму преку двете хидроелектрани коишто користат вода од Охридското Езеро.

Повеќе: СДСМ: ЕЛЕМ преку зголемено производство на струја го испразни Охридското Езеро

Неверојатни понуди од Македонски Телеком за корисници на мобилните мрежи

Македонски Телеком во месецот кога се одбележува љубовта, подготви извонредни понуди за своите припејд и постпејд корисници.

Повеќе: Неверојатни понуди од Македонски Телеком за корисници на мобилните мрежи

Страница 10 од 159