НСП: Уставниот суд пресуди дека сме легитимен синдикат

Независниот синдикат на полицијата (НСП) тврди дека Уставниот суд на РМ му го признал правото на постоење и делување и покрај решението да не се поведува постапка за оценување на уставноста и законитоста на членот 4 од колективниот договор на МВР.

Повеќе: НСП: Уставниот суд пресуди дека сме легитимен синдикат

Матурантите полагаа мајчин јазик

Со испит по мајчин јазик и литература денеска започна полагање на државна матура во средните училишта низ Македонија. На државно ниво матура денеска полагаат вкупно 16.426 ученици.

Повеќе: Матурантите полагаа мајчин јазик

СЕ СЛУШАА СИРЕНИ: Двајца тешко повредени итно примени во Ургентен центар

На 13.05.2017 година околу 16,00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ се случила сообраќајна незгода помеѓу моторцикл „Фелинг“ без регистерски ознаки, управуван од И.В. (19) од Куманово, ПМВ„Мерцедес“ со кумановски регистерски таблици управувано од М.П. (28) од Куманово и пешак Љ.Д. (33) од Куманово. Во незгодата пешкот Љ.Д. и возачот на моторциклот И.В. се здобиле со тешки телесни повреди кои по укажаната лекарска помош во болница Куманово, двајцата како итни случаи се префрлени во УЦ-Скопје. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР-Куманово. Се работи на расчистување на случајот.

 

Оружена драма го потресе Охрид

На 23.05.2017 година околу 02.40 часот во с.Мешеишта, охридско, двајца непознати маскирани сторители извршиле разбојништво на бензинска пумпа.

Повеќе: Оружена драма го потресе Охрид

Го тепале со тупаници и „клоци“

Вчера, околу 18.30 часот, во Тетово, во Спортски центар, додека П.Н. (26) од с.Теарце, Тетовско, се забавувал на еден од електронските апарати за удирање со тупаници, му пришло непознато женско лице и го замолило да удри еднаш. П.Н. се тргнал од апаратот и ѝ дозволил да удри, по што истата телефонски го повикала својот брат.

Повеќе: Го тепале со тупаници и „клоци“