Зелка салата со кисело млеко

Освежувачката салата можете да ја послужите како прилог или како лесна вечера.

 

Состоки:

 • 2 помали главици зелка
 • 1 главица кромид
 • 1 лажичка шеќер
 • 1/2 лажичка сол
 • црн бибер
 • 120 мл млеко
 • 4 лажици мајонез
 • 1 чаша матеница
 • 1 лажица оцет
 • малку сок од лимон
 • 1 морков
 • магдонос

Начин на подготовка:

Исечкајте ја зелката и измешајте ја со кромид и рендан морков.

Подгответе друга чинија и во неа ставете шеќер, сол, бибер, млеко, мајонез, оцет, матеница. Мешајте додека не се соединат сите состојки.

Мешавината соединете ја со сечкана зелка и кромид и изладете еден час.

Украсете со магдонос и послужете.

Добар апетит!

Loading...

JT Fixed Display