Фокача со маслинки

Прекрасно италијанско пециво, мирисно и вкусно...

 

Состојки:

  • 900 гр брашно
  • 500 мл топла вода
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка вода
  • 2,5 лажички сув квасец
  • 200 гр маслинки
  • крупна морска сол
  • 50 мл маслиново масло + 80 мл за премачкување
  • лук
  • рузмарин

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Loading...