Американски леб без квасец

Ова печиво е многу вкусно и покрај тоа што се подготвува без квасец.

 

Состојки:

  • 4 шолји брашно
  • малку сол
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 2 лажички прашок за пециво
  • 1 разматено јајце
  • 1,5 шолја млеко

Начин на подготовка:

Просејте го брашното три пати и сите други состојки.

Во сад за мешање додајте јајце и млеко и замесете тесто.

Ставете во намастен плех и печете на 225 степени нешто подолго од половина час.

Loading...