Крцкав и мек како памук: Рецепт за оригинален пекарски сомун!

Се прави брзо и лесно, а вкусот ќе ве воодушеви! Колку пати сте посакале да направите сочни плескавици во меки, крцкави сомуни?


Од денес веќе можете да ги направите, а еве оригинален рецепт за пекарски сомуни!

Состојки:

  • 15 гр свеж квасец
  • 2,5 дл вода
  • 1/2 лажица шеќер
  • 1 лажица сол
  • 0,5 дл масло
  • 400-450 гр брашно

Начинот на подготовка детално е објаснет во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Loading...