СФФ-„Заливот Слек“ на Бруно Думон

Проекциите во рамките на Скопскиот филмски фестивал, продолжуваат денеска во киното „Фросина“ во 17 часот со филмот „Лолита“ како дел од ретроспективата на филмови од Стенли Кјубрик.Во истото кино од 20.00 часот е закажана проекцијата на „Заливот Слек“, во режија на Бруно Думон.

Повеќе: СФФ-„Заливот Слек“ на Бруно Думон

Француско-германски саем на детска литература

Францускиот институт во Скопје и Гете-Институтот Скопје го организираат Француско-германскиот саем на детска литература, со наслов „Го читаме другиот“, којшто ќе се одржи во Скопје, Битола и Гостивар.

Повеќе: Француско-германски саем на детска литература

Книги и рози на улиците на Барселона

– Денеска, како и секоја година на 23 април, во Барселона се одржува фестивалот на книгата и розите, традиционална манифестација која ја организира каталонската заедница во Шпанија.

Повеќе: Книги и рози на улиците на Барселона

Бум на домашната литература – пазарот неподготвен

Светски а наши, може слободно да се каже за голем дел од романите што стигнуваат од младата и средна писателска генерација. Жанровски разновидни, модерни, храбри и романите и поезијата на младата генерација, се чини, повторно го популаризираа читањето на печатени изданија, во ерата на голема конкуренција од електронски библиотеки. Изданијата на домашни автори доживуваат исцрпени тиражи, па се печатат по втор или третпат.

Повеќе: Бум на домашната литература – пазарот неподготвен

Изложба на Биљана Унковска во Скопје

По повеќе децении, сликите на македонската сликарка и графичар од Љубљана, на изложба во Скопје.
Утре (вторник 25.04), во 19 часот, во галеријата на НЛБ Тутунска банка, кај Рамстор, се отвора изложбата на Народниот музеј на Словенија, насловена „Златен прав“, посветена на 25 години од монетарното осамостојување на Словенија и на Македонија.

 

Повеќе: Изложба на Биљана Унковска во Скопје

Светски ден на книгата и авторско право

Во библиотеката „Ал-Би“ во Бабино, Демирхисарско, денеска прв пат во едно село во светот се одбележува 23-ти април – Светскиот ден на книгата и авторското право.

Повеќе: Светски ден на книгата и авторско право

Влатко Стефановски ја крена на нозе белградската публика

Славниот македонски музичар Влатко Стефановски синоќа настапи во Центарот „Сава“ со „Биг бенд“ на Словенечката војска, пружајќи и на публиката речеиси двоипол часовно уживање во единствениот звучен спектакуларен настап. Заедничката музика на Стефановски и на словенечкиот оркестар под диригентска палка на Рудолф Гас, ја кренаа на нозе публиката, а со овации беа наградени и многубројните музичари на сцената.

Повеќе: Влатко Стефановски ја крена на нозе белградската публика

НА УБАВИТЕ ПЕСОЧНИ ПЛАЖИ ВО КРАНИ

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА

Многу години летовалиштето Крани беше собиралиште на туристи од сите делови на Македони. Затоа, со право се вели дека најтуристичкото место во Долна Преспа е Крани. Тоа, пред се’, се потврдува со хотелскиот комплекс на МВР и со новиот хотел ресторан “Капри“, и автокампот и другите туристички објекти кои значат иднина за овој дел на Долна Преспа.

Повеќе: НА УБАВИТЕ ПЕСОЧНИ ПЛАЖИ ВО КРАНИ

Втора премиера на „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски

Во рамките на Скопје филм фестивал, во петок вечер својата втора премиера на годинашното издание ја имаше новиот македонски игран филм „Ах љубов моја“, на режисерот и сценарист Коле Ангеловски.

Повеќе: Втора премиера на „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски

Страница 1 од 11