Јелена Розга ќе одржи концерт во Гевгелија и во Охрид

Викендов хрватската поп дива Јелена Розга ја почнува својата летна турнеја 2017 низ Македонија со спектакуларни настапи низ најатрактивнните летни клубови и дискотеки, како и на летните фестивали во земјава!

Повеќе: Јелена Розга ќе одржи концерт во Гевгелија и во Охрид

Изложбата „Дијалог“ на Јадранка Урдаревски во Куманово

На 6 јули (четврток), со почеток во 20 часот, во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ ќе биде отворена изложба на компјутерска графика „Дијалог“ на авторката Јадранка Урдаревски од Скопје.

Повеќе: Изложбата „Дијалог“ на Јадранка Урдаревски во Куманово

Концерт на „Црвена јабука“ во Пехчево

На 15 јули, во Пехчево концерт ќе имаат популарниот екс-ју бенд „Црвена јабука“, чиј настап е во рамките на традиционалниот „Фестивал на трубата“. Фестивалот почнува на 13 јули со традиционалниот етносаем.

Повеќе: Концерт на „Црвена јабука“ во Пехчево

В недела концерт на Чик Кореа

В недела (2 јули), во 21 часот легендарниот џез-состав „Чик Кореа електрик бенд“ ќе настапи во Скопје во Метрополис арена. Скопскиот настап е во рамките на нивната светска турнеја. Чик Кореа е едно од најголемите музички имиња во сферата на џез-музиката. Славниот пијанист и композитор Чик Кореа гостуваше во Скопје, во рамките на Скопскиот џез-фестивал во 2009 година, но сега доаѓа со бендот со кој создаде вистинска духовна, уметничка револуција.

Повеќе: В недела концерт на Чик Кореа

Скопје дел од европски проект за уметничко творештво

Градот Скопје е дел од европскиот проект КРЕАРТ (CreArt) којшто се спроведува преку Мрежата на европски градови за уметничко творештво. Станува збор за проект којшто е поддржан од Европската Комисија, преку програмата „Креативна Европа“, истиот ќе се реализира во период од 2017 до 2021 година и има вкупен буџет од  над три милиони евра.

Повеќе: Скопје дел од европски проект за уметничко творештво

Вечерва почнуваат „Златните денови“ во Кратово

Бините се поставуваат, ѕвездите се подготвуваат, градот се полни и луѓето се раздвижени низ тесните улици и кули уживајќи во староградската кратовска атмосфера и ладниот планински воздух… вака кратовци го опишуваат амбиентот во Кратово во пресрет на „Златните денови“, кои почнуваат вечерва. Настапите на Бона Деа, Тара, Александра Јанева, Браво Бенд, Јордан Митев, Милица Кузмановска, Драган Којиќ – Кеба, Јана Бурческа и Слаткар ќе ја отворат првата вечер од манифестацијата. Утре настап има поп дивата Калиопи. Истата вечер ќе настапат и Етно составот – Вез од Штип, „Пеперминт“ и новосаѓаните „Трибјут ту Бјело Дугме.“

Повеќе: Вечерва почнуваат „Златните денови“ во Кратово

В недела во Охрид ќе се одржи фестивалот „Канеофест 2017“

Фестивалот „Канеофест 2017“ на 2 јули ( недела) со почеток во 21 часот ќе го одржи своето 16-то издание, и оваа година во организација на Телевизија Морис.

Повеќе: В недела во Охрид ќе се одржи фестивалот „Канеофест 2017“

Скопје 2014 под „замаглена“ лупа – катастрофа која нема да се руши

Имав меѓународни гости кои сакаа да го видат Музејот на жртвите од комунизмот. По посетата, луѓето се уплашија и не сакаа повеќе да посетат ниту еден објект од нашите знаменитости, рече министерот за култура Роберт Алаѓозовски.

 

Повеќе: Скопје 2014 под „замаглена“ лупа – катастрофа која нема да се руши

„Забрањено пушење” на Широк сокак

Вечерва, на Битола на Широк сокак, во 21 часот ќе настапат култните „Забрањено пушење” . Настап ќе имаат и македонскиот реге состав „Конкверинг лајон” . Сараевската рок легенда „Забрањено пушење” во Битола доаѓа непосредно пред нивниот настап на фестивалот „Егзит“ во Нови Сад.

Повеќе: „Забрањено пушење” на Широк сокак

КАРАКТЕРИСТИКИ НА ИСЕЛЕНИЧКИТЕ ИЛИНДЕНСКИ ПРОСЛАВИ

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА

Илинденската иселеничка традиција во Љубојно живее над 40 години, а со тоа Илинден е и слава и верски празник. Илинден како ден на востанието на македонскиот народ да стане и ден на Љубојно и околните села, Брајчоно. Долно Дупени, Наколец, Штрбово, Крани и Арвати, како и Селата во Долна Преспа во егејскиот дел на Преспа и Мала Преспа во Албанија.

Повеќе: КАРАКТЕРИСТИКИ НА ИСЕЛЕНИЧКИТЕ ИЛИНДЕНСКИ ПРОСЛАВИ

Страница 2 од 23