„Ноќ со книгата“ утре во „Матица“

„Ноќ со книгата“ на Булеварот на книгите, ќе почне во 8 часот наутро и ќе трае до полноќ на 17 јуни (среда).

Повеќе: „Ноќ со книгата“ утре во „Матица“

Француски филмски фестивал од 17 до 20 јуни

Осмото издание на Францускиот филмски фестивал ќе се одржи од 17 до 20 јуни, а ќе бидат прикажани десетина француски филмови од најуспешната француска продукција во текот на изминатите две години.

Повеќе: Француски филмски фестивал од 17 до 20 јуни

Повеќе од 100 кандидати се пријавени за учество на Гитарската работилница со Влатко Стефановски

Повеќе од 100 кандидати се пријавени за учество на Гитарската работилница со Влатко Стефановски која, со поддршка на Министерството за култура, ќе се одржи од 24 до 26 јуни во Спомен-домот на Тоше Проески во Крушево.

Повеќе: Повеќе од 100 кандидати се пријавени за учество на Гитарската работилница со Влатко Стефановски

Нов роман и поетска збирка од Петко Шипинкаровски

Културниот центар „Бран“ од Струга ја објави најновата поетска книга, петта по ред, „Доаѓаат дoждовите “, од авторот Петко Шипинкаровски.

Повеќе: Нов роман и поетска збирка од Петко Шипинкаровски

МНТ и Турски театар ќе соработуваат со државните театри од Турција

Генералниот директор на Државните театри на Турција, Неџад Биречик, и директорите на Македонскиот народен театар, Дејан Лилиќ, и на Турскиот театар – Скопје, Атила Клинче, потпишаа меморандум за соработка и за културна размена.

Повеќе: МНТ и Турски театар ќе соработуваат со државните театри од Турција

Ќе се снима детска авантура во дивина „Потрага по загубеното богатство“

„Потрага по загубеното богатство“ е темата на филмската авантура што летово ќе се снима во рамки на филмскот детски камп во периодот од 26 јуни до 1 јули, а во организација на КЦ „Тинтири минтири“ и „Аурипигмент продукција“ од Скопје.

Повеќе: Ќе се снима детска авантура во дивина „Потрага по загубеното богатство“

„Хепи енд“ премиерно во битолскиот театар

Претставата „Хепи енд“ од авторот Идо Нетанјаху, во режија на Благој Мицевски, е најновата премиера на Битолски народен театар, која премиерно ќе биде изведена в недела, на 14 јуни, во 20 часот. Драматургијата ја изработи Оливера Павловиќ, а музиката е на Марјан Неќак.

Повеќе: „Хепи енд“ премиерно во битолскиот театар

„Види музика, слушни слика, добиј книга“ ќе се одржи на 18 јуни

Традиционалниот мултимедијален спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга“, годинава осми пат ќе се одржи на 18 јуни (четврток), повторно во Градскиот парк во 21 часот.

Повеќе: „Види музика, слушни слика, добиј книга“ ќе се одржи на 18 јуни

Изложена импозантата колекција уметнички дела на „Пивара Скопје“

Повеќе од 100 уметнички дела од познати македонски сликари, сопственост на „Пивара Скопје“, беа изложени денеска во Порта „Македонија“.

Повеќе: Изложена импозантата колекција уметнички дела на „Пивара Скопје“

Повеќе од 300 изведувачи ќе настапат на фестивалот „Пеце Атанасовски“

Собранието на фестивалот „Пеце Атанасовски“, денеска, на состанок во Институтот за фолклор „Марко Цепенков“, ја детализираше годинашната програма, која ќе го врати и традиционалното дефиле на учесниците во центарот на Прилеп.

Повеќе: Повеќе од 300 изведувачи ќе настапат на фестивалот „Пеце Атанасовски“

Страница 13 од 16