Четкар ќе настапи на најголемиот џез фестивал во Тајланд

Владимир Четкар на 24 jуни ќе настапи на најпознатиот џез фестивал во Тајланд – Хуа Хин, каде е најавен како еден од главните артисти. Неговото гостување таму е проследено со големо внимание низ тамошните медиуми. Владимир на 22 јуни ќе одржи и прес- конференција во Бангкок.

Повеќе: Четкар ќе настапи на најголемиот џез фестивал во Тајланд

Македонскиот краток филм „Ќе дојдат децата“ на фестивал во Шангај

Краткиот игран филм „Ќе дојдат децата“ во режија на Ана Јакимска ќе се прикажува на 20. издание на Шангај филм фестивал што од утре до 26 овој месец ќе се одржува во Кина.

Повеќе: Македонскиот краток филм „Ќе дојдат децата“ на фестивал во Шангај

Вредни икони загрозени од поплавата во Музејот за култура

По невремето на 14 јуни кога вода навлезе во просториите на „Музејот на Македонија“ министерот за култура,Роберт Алаѓозовски, лично ја проценил настанатата состојба уште истата вечер при што констатирал дека се доведени во опасност движните добра во Музејот кои се прогласени за културно наследство.

Повеќе: Вредни икони загрозени од поплавата во Музејот за култура

Со концертот во Штип, ДНК ја почнува летната турнеја

На 17 јуни ар-ен-би дуото ДНК ќе има концерт во Штип. Со овој концерт Панчо и Андреј ја почнуваат својата летна турнеја по градовите во земјава. „Срце“, „Што сака нека биде“, „Север и југ“,„Она е од Шутка“, „Авион“, „Само таа знае како“, „Најмила“, „Стојам сам“, “Полна месечина”, „Навлечен на тебе”, „Пази се од мене“…се само дел од песните кои ќе ги отпеат пред публиката во Штип. Концертот почнува во 21 часот.

 

 

Концерт на Тереза Кесовија во Вевчани

Хрватската музичка дива Тереза Кесовија, едно од најголемите музички имиња на Балканот, ќе одржи концерт во Вевчани на отворањето на ликовната колонија „Вевчански видувања“.

Повеќе: Концерт на Тереза Кесовија во Вевчани

На концертот на Шакира не дојдоа партнерките на соиграчите на Пике

На концертот во Барселона, на кој Шакира го претстави својот нов албум „Ел Дорадо“, ја поддржа само Ракел, сопругата на хрватскиот фудбалер Иван Ракитиќ, кој заедно со Пике, сопругот на Шакира, играат за Барселона. Но, забележливо беше дека ниту една друга девојка или сопруга на соиграчите на Пике не дојде на промоцијата, што ги поттикна шпекулациите дека Шакира не е многу омилена меѓу партнерките на фудбалерите на Барселона, а пред сè на сопругата на Лионел Меси, Антонела. Антонела, имено, е пријателка на поранешната девојка на Пике, Нурија Тома, и смета дека пејачката е виновна за нивниот прекин.

Повеќе: На концертот на Шакира не дојдоа партнерките на соиграчите на Пике

Концерт на Чик Кореа во Скопје

На 2 јули, во Скопје, во „Метрополис арена“ концерт ќе одржи познатиот џез состав Чик Кореа и „Електрик бенд“ . Настапот во Скопје е во рамките на нивната светска турнеја, а македонската публика за првпат ќе има шанса да го слушне овој проект во живо. Чик Кореа и Електрик бенд е еден од неколкуте џез состави кои внесоа револуција во самата уметничка форма на џез музиката. Нивниот истоимен деби албум од 1985 ги спои џез музиката со рок, латино и фанк. Концертот почнува во 21 часот. Билетите се по цена од 990 до 3 илјади денари.

 

ЉУБОЈНО – ВО МИНАТОТО БЕШЕ НИ СЕЛО НИ ГРАД

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА

Веднаш по ослободувањето, Љубојно прилегало на градска населба во која имало 8 чевларски работилници, 7 дуќани за широка потрошувачка и текстил, 4 кафеани, 4 дрводелски работилници, 5 шивачки работилници, две фурни за леб, 2 месарници, 8 воденици, една ковачници, берберница и др. Во тоа време во Љубојно имало Дом на културата, киносала, парк, осумгодишно училиште, библиотека, амбуланта, матична служба, споменици посветени на Илинден и на Народноослободителната борба...

Повеќе: ЉУБОЈНО – ВО МИНАТОТО БЕШЕ НИ СЕЛО НИ ГРАД

Министерство за култура: Нема да има „препознавање“ на уметници по партиска припадност

Министерството за култура минатата недела објави повик до националните институции да ги достават нацрт-програмите за нивната работа за 2018 година. Овој повик се однесува исклучиво на националните установи, кои се финансираат преку Министерството.

Повеќе: Министерство за култура: Нема да има „препознавање“ на уметници по партиска припадност

ЉУБОЈНО – НАЈПЕЧАЛБАРСКИОТ КРАЈ ВО ДОЛНА ПРЕСПА

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА

Во Македонија, покрај другите поголеми села, секако е и Љубојно. Тоа е дел од вистината за Македонија, за печалбарството, за минатото, за сегашноста и за иднината. Љубојно се наоѓа во Долна Преспа, во пазувите на Баба Планина недалеку од Преспанското Езеро, на македонска земја, а само неколку километри северно од границата на истата земја меѓу Република Македонија и јужниот сосед, на местото викано „Маркова Нога“. Љубојно има рамничарско-ридска положба, се наоѓа на надморска височина од околу 920 метри и зафаќа простор од околу 13 километри квадратни. Љубојно е оддалечено околу 28 километри од општинскиот центар Ресен, а по шеесетина километри од Битола и од Охрид.

Повеќе: ЉУБОЈНО – НАЈПЕЧАЛБАРСКИОТ КРАЈ ВО ДОЛНА ПРЕСПА

Страница 3 од 20

JT Fixed Display