Почнува „Војдан Чернодрински“- 12 претстави во официјална конкуренција

Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, утревечер почнува 52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Повеќе: Почнува „Војдан Чернодрински“- 12 претстави во официјална конкуренција

Награда за уметничка критика „Ладислав Баришиќ“ за Билјана Петровска-Исијанин

Здружението на ликовни критичари AICA Македонија по четврти пат ја додели наградата „Ладислав Баришиќ“ за предлог истражувачки проект од областа на ликовната критика. Годинава добитник е Билјана Петровска-Исијанин за „Такси“. Одлуката ја донесе жири составено од историчарките на уметноста Нада Пешева, Јованка Попова и Мира Гаќина.

Повеќе: Награда за уметничка критика „Ладислав Баришиќ“ за Билјана Петровска-Исијанин

Битола: Изложба на уметнички ракотворби „Монада“

Здружението на уметници и ракотворби „Македонски ракотворби“-Битола ја отвори традиционалната годишна изложба на ракотворби во различни техники.

Повеќе: Битола: Изложба на уметнички ракотворби „Монада“

Премиера во Куманово: „Интрига и љубов“ по мотиви на Фридрих Шилер

Кумановскиот театар утревечер премиерно ќе ја изведе претставата „Интрига и љубов“ според мотиви на Фридрих Шилер, во режија на Љупчо Ѓоргиевски.

Повеќе: Премиера во Куманово: „Интрига и љубов“ по мотиви на Фридрих Шилер

Театарот „Антон Панов“ од Струмица на фестивал во Шпанија

Театарската претстава „Каминот“ од Маргарит Минков, а во режија на Васил Михаил, е поканета да гостува на Меѓународниот театарски фестивал „Minat“ во градот Дениа, Шпанија, кој е со натпреварувачки карактер и се одржува од 1-ви до 10-ти јуни.

Повеќе: Театарот „Антон Панов“ од Струмица на фестивал во Шпанија

Мими Ѓоргоска Илиевска: Не е спорна поддршката на „Браќа Манаки“, но немаме целосна документација од апликантите

Директорката на Агенцијата за филм, Мими Ѓоргоска Илиевска, вели дека на ниту еден начин не го опструира организирањето на фестивалот „Браќа Манаки“, но дека мора да постапува во согласност со Законот.

Повеќе: Мими Ѓоргоска Илиевска: Не е спорна поддршката на „Браќа Манаки“, но немаме целосна документација...

Културњаците „распалија“: Нов закон за култура – сегашниот е тежок бирократски документ

Советот на Синдикатот на културата на денешната прес-конференција ги изнесе барањата до новата Влада за подобрување на состојбата на вработените во културата. Според нив, приоритетните проблеми со кои се соочуваат вработените во културата произлегуваат од лошите и неадекватни правни регулативи, пред сè новиот Закон за култура и Колективниот договор.

Повеќе: Културњаците „распалија“: Нов закон за култура – сегашниот е тежок бирократски документ

Снимателот на оскаровецот „Амаркорд“ доби Златна камера 300 за животно дело

Човекот што ги сними неповторливите сцени во филмовите на Федерико Фелини, како „Амаркорд“, „Градот на жените“, „Саторикон“, Џузепе Ротуно, е добитник на Злaтнa кaмерa 300 зa живoтнo делo, на годинешното 38. издание на Фестивалот на филмска камера „Брaќa Мaнaки”, што треба да се одржи од 23 до 30 септември во Битола.

Повеќе: Снимателот на оскаровецот „Амаркорд“ доби Златна камера 300 за животно дело

ДОЛНО ДУПЕНИ - СЕЛО НА ГОЛЕМ БРОЈ ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА

Во публицистиката посебно внимание заслужуваат: Владо Димовски кој е писател за деца и возрасни, автор на радиодрами и сценарист на телевизиски играни серии, а е автор на книгите: „Цвет од сонце“ (1995); „Приказни од А до Ш“ (1998); „Умни глави“ (1999); „Приказни за буквите“ (1999); „Јазична работилница“ (2002); „Тате, мама и јас“ (2002); „Приказни за голем одмор“ (2003); „Во срцето на птицата“ (2004); „И човек и пес“ (2004) и „Љубов за летање“. Сценарист е на ТВ-сериите „Умни глави“ (2ОО2); „Погрешно време“ и „Македонски за странци“. Автор е на 20 радиодрами.

Повеќе: ДОЛНО ДУПЕНИ - СЕЛО НА ГОЛЕМ БРОЈ ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ

Животот прераскажан во делата на Рената Поповска

Оригинална и впечатлива изложбена уметничка поставка на авторката Рената Поповска од вчера е достапна за публиката во Кинотеката на Македонија.

Повеќе: Животот прераскажан во делата на Рената Поповска

Страница 4 од 20

JT Fixed Display