Струга пред половина век: Низ фотографии од тројца холандски туристи

Стружанецот Владислав Жупан, како резултат на случајна виртуелна средба со холандски туристи, подготви атрактивна изложба од стари фотографии, снимени од тројца Холанѓани, во седумдесеттите години на минатиот век.
Изложбата ќе биде отворена утревечер, од 19 часот, во Домот на културата „Браќа Миладиновци“, во Струга.
Постановката е насловена: „По стапките на А.Ден Долард”.

Повеќе: Струга пред половина век: Низ фотографии од тројца холандски туристи

Премиера на „Wonder woman“ во скопските кина

Новата холивудска атракција, во која македонската компанија ФХ3Х учествуваше во изработка на визуелните ефекти, од утре (четврток, 1 јуни) е на кино-репертоарот

Повеќе: Премиера на „Wonder woman“ во скопските кина

Музеј во Штутгарт со изложба „Титовиот бункер“

Делата на дваесеттина уметници и групи, изложени во музејот Виртембергишер кунстфераин, предизвикале голем интерес на германската јавност.

Повеќе: Музеј во Штутгарт со изложба „Титовиот бункер“

Промоција на монографија за ликовниот уметник Вељо Ташовски

Промоција на монографија за ликовниот уметник Вељо Ташовски со наслов „Вељо Ташовски, живот и творештво“ ќе се одржи в четврток, на 1 јуни, во 12.30 часот, во националната галерија Даут Пашин амам.

Повеќе: Промоција на монографија за ликовниот уметник Вељо Ташовски

Кочанското музичкото училиште „собра“ повеќе меѓународни награди

Музичкото училиште „Ристо Јуруков“ од Кочани викендов се претстави на два меѓународни натпревара од каде што се врати со неколку награди.

Повеќе: Кочанското музичкото училиште „собра“ повеќе меѓународни награди

Кинотеката на Македонија ја одбележува 90-годишнината од раѓањето на Димитрие Османли

Со проекцијата на филмот „Мирно лето“ на Димитрие Рули Османли, снимени во Охрид 1961 година, во Кинотека на Македонија почна одбележување на 90-годишнината од раѓањето на Димитрие Османли.

Повеќе: Кинотеката на Македонија ја одбележува 90-годишнината од раѓањето на Димитрие Османли

Берлин: Косовско-македонскиот филм „ Доме слатки доме“ најдобар на Фестивалот на кинематографиите на Југоисточна Европа

Во големата сала на познатото берлинско кино „Бабилон“, со доделувањето на наградите заврши третото издание на Фестивалот на кинематографиите на Југоисточна Европа SEE .

Повеќе: Берлин: Косовско-македонскиот филм „ Доме слатки доме“ најдобар на Фестивалот на кинематографиите...

ДОЛНО ДУПЕНИ – МЕСТО ЗА ОДМОР И РЕКРЕАЦИЈА

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА

Селото Долно Дупени се наоѓа во Долна Преспа на крајот од југозападниот дел на Република Македонија, сместено во јужниот дел од источниот брег на Преспанското Езеро, на надморска височина од околу 900 метри. Од градот Ресен е оддалечено 34 километри. Атарот по големина е среден и зафаќа простор од околу 14 километри квадратни. Во него работи основно училиште до четврто одделение, а денес има само две продавници, некогашен Дом на културата, споменик на НОБ и др.

Повеќе: ДОЛНО ДУПЕНИ – МЕСТО ЗА ОДМОР И РЕКРЕАЦИЈА

Хуманитарен концерт за 13-годишниот Гоце Марковски

Вечерва со почеток во 20 часот во Јавна соба ќе се одржи хуманитарниот концерт, наменет за лекување на 13-годишниот Гоце Марковски, кој својата борба против болеста ја води уште од изминатата година, кога беше опериран од тумор на мозокот.

Повеќе: Хуманитарен концерт за 13-годишниот Гоце Марковски

Страница 5 од 20

JT Fixed Display