„Париз те сакам“ – концерт на Филхармонијата за Денот на вљубените

Македонската филхармонија вечер во 20 часот по повод Денот на вљубените во Македонската опера и балет ќе одржи симфониски концерт насловен „Париз те сакам“.

Повеќе: „Париз те сакам“ – концерт на Филхармонијата за Денот на вљубените

Изложба на Ацо Станкоски во МКЦ

Самостојна изложба на Ацо Станкоски ќе биде отворена во вторник во 20 часот, во Галеријата на Младинскиот културен центар.

Повеќе: Изложба на Ацо Станкоски во МКЦ

Големата љубовно-еротската сага „сеќавања и желби“ конечно на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најавува објавувањето на романот „Сеќавања и желби“ од британската писателка Лиса Апињанези, извонредно испреплетена сага од страст и скршени срца, која ќе ве турка да погодувате што понатаму. Преводот на македонски е на Калина Јанева.

Повеќе: Големата љубовно-еротската сага „сеќавања и желби“ конечно на македонски

Промоција на нов албум и концерт на Биља Крстиќ и Бистрик оркестар

Големата балканска етно дива Биља Крстиќ заедно со нејзиниот Бистрик оркестар ќе одржат концерт во Скопје, следната сабота, во Дом на АРМ, со почеток во 20 часот, на кој ќе го промовираат својот најнов албум „Свод“.

Повеќе: Промоција на нов албум и концерт на Биља Крстиќ и Бистрик оркестар

Доделени наградите BAFTA, триумф на „Ла Ла Ленд“

Мјузиклот „La La Land“ триумфираше на годинешното 70-то доделување на наградата на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (British Academy of Film and Television Arts -, BAFTA), кое се одржа во неделата вечерта во лондонски „Алберт хол“, освојувајќи ги признанијата за најдобар филм, најдобра режија за Демиен Шазел и за најдобра главна женска улога за Ема Стоун, а притоа долгогодишниот водител на церемонијата Стивен Фрај се пошегува дека победниците ги избрале „руските хакери“.

Повеќе: Доделени наградите BAFTA, триумф на „Ла Ла Ленд“

Игуаин го носи Јувентус кон одбрана на титулата

Фудбалерите на Јувентус ја задржаа предноста од седум бодови во однос на Рома и по 24.коло во Серија А, во кое на Сардинија го победија Каљари со 2:0.

Повеќе: Игуаин го носи Јувентус кон одбрана на титулата

Изложбата „Ана Франк – Историја за денес“ во Куманово

Патувачката изложба „Ана Франк – Историја за денес“ претставува збир од триесет и девет изложбени панели кои носат бројни детали од животот на малата Ана и нејзиното семејство од Втората светска војна.

Повеќе: Изложбата „Ана Франк – Историја за денес“ во Куманово

Објавена книгата „Тврдина“ на Сашо Огненовски

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје, неодамна ја објави книгата „Тврдина“ на Сашо Огненовски, која содржи два драмски текста: „Тага“ и „Тврдина“.

Повеќе: Објавена книгата „Тврдина“ на Сашо Огненовски

На денешен ден е формирано Друштвото на писателите на Македонија

Друштвото на писателите на Македонија е формирано на денешен ден, на 13 февруари 1947 година. Во изминатите седум децении во ДПМ своите творечки и организациони заложби ги здружија 540 писатели кои создадоа илјадници дела во областа на поезијата, романот, расказот, драмата, критиката, есеистиката и литературата за деца.

 

Повеќе: На денешен ден е формирано Друштвото на писателите на Македонија

Уметникот Јовановиќ на групна изложба во Варшава

Македонскиот ликовен уметник Ѓорѓе Јовановиќ учествува во меѓународната групна изложба „Да се употреби повторно: минатото како костим или инспирација“ во реномираната галерија „Zachęta Project Room“ – Националната уметничка галерија Захета во Варшава.

Повеќе: Уметникот Јовановиќ на групна изложба во Варшава

Страница 6 од 11