Кон претставата „Лерин“ ,од Русомир Богдановски, во режија на Слободан Унковски

Во саботата, во Кино Култура премиерно беше изведена претставата „Лерин полиња жито, ридишта крв“,по текст на Русомир Богдановски, а во режија на Слободан Унковски.

Повеќе: Кон претставата „Лерин“ ,од Русомир Богдановски, во режија на Слободан Унковски

„Гениј“ од Мајкл Грандаге, филм за творечкиот гениј на писателот Томас Вулф

Филмот „Гениј “од Мајкл Грандаге го лоцира дејството во Њујорк, во 1920-те. Во фокусот на вниманието е Томас Вулф, писателот и книжевениот уредник во „Скрајбенерс сонс“ Макс Перкинс, што ги потпишал подоцнежните книжевни великани како Ернест Хемингвеј и Скот Фицџералд, авторот на „Големиот Гетсби“.

Повеќе: „Гениј“ од Мајкл Грандаге, филм за творечкиот гениј на писателот Томас Вулф

Наташа Милованчев изложува во Прилеп

Во галеријата „Борко Лазески“ во Прилеп петок навечер во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Кодирани пејзажи: Исток – Запад рециклирано“ од ликовната уметница Наташа Милованчев.

Повеќе: Наташа Милованчев изложува во Прилеп

Изложба на слики на сликарот Илија Спасовски Чендо во МКЦ

Изложба на слики на сликарот Илија Спасовски Чендо од Неготино ќе биде отворена во петок вечер во Галеријата на МКЦ.

Повеќе: Изложба на слики на сликарот Илија Спасовски Чендо во МКЦ

Аплаузи и бис за Даница Стојанова во Софија

Во Музичкиот центар „Борис Христов” во бугарската престолнина Софија во четвртокот вечерта свој целовечерен концерт имаше познатата македонска пијанистка Даница Стојанова чиј настап беше поздравен со голем аплауза од публиката која неколкуапти ја враќаше на сцената.

Повеќе: Аплаузи и бис за Даница Стојанова во Софија

Фустанот во кој Мерилин Монро пееше на роденденот на Кенеди продаден за 4,8 млн долари

Фустанот во кој една од првите сексашилни холивудски актерски ѕвезди Мерилин Монро му ја испеа „Happy Birthday, Mr. President“ на тогашниот американски претседател Џон Ф.Кенеди, за неговиот 45-ти роденден е еден од најпознатите во историјата.

Повеќе: Фустанот во кој Мерилин Монро пееше на роденденот на Кенеди продаден за 4,8 млн долари

Музејска поставка „100 години од Првата светска војна: Италијанската армија на Македонскиот фронт 1916-1918“

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, во вторник ќе присуствува и ќе се обрати на отворањето на музејската поставка „100 години од Првата светска војна: Италијанската армија на Македонскиот фронт 1916-1918“, во Воениот музеј во Скопје.

Повеќе: Музејска поставка „100 години од Првата светска војна: Италијанската армија на Македонскиот фронт...

Уметникот Зоран Попоски награден во САД

Македонскиот ликовен уметник Зоран Попоски е добитник на деветтото издание на престижната меѓународна награда Артслант, во категоријата нови медиуми.

Повеќе: Уметникот Зоран Попоски награден во САД

Еуфорија на концертот на „Бијело дугме“

Иако се чинеше дека ништо не може да го надмине првиот концерт на Бијело дугме во „Комбанк арената“, Горан Бреговиќ- Брега и екипата ги демантираа сите кои мислеа вака – еуфорија на публиката ја пратеше од првата до последната минута позитивната енергија што доаѓаше од сцената.

Повеќе: Еуфорија на концертот на „Бијело дугме“

Доделени наградите на Cinedays: „Златна ѕвезда“ за филмот „Влажност“

Жирито во состав Чедомир Колар, еден од извонредните продуценти во холивудската индустрија и претседател на жирито, Зринко Огреста, сценарист и режисер, професор по филмска режија на Академијата за драмски уметности во Загреб и член на Европската Филмска Академија во Берлин и македонскиот режисер Игор Иванов – Изи во сабота вечер ги соопштија наградите во официјалната конкуренција.

 

Повеќе: Доделени наградите на Cinedays: „Златна ѕвезда“ за филмот „Влажност“

Страница 7 од 101