Одличен концерт на Дувачкиот квинтет при ансамблот “Контемпора“ во Софија

Пред преполна сала во Културно-информативниот Центар на Р. Македонија во Софија, вечерва одличен концерт реализираа членовите на Дувачкиот квинтет при ансамблот “Контемпора”.

Повеќе: Одличен концерт на Дувачкиот квинтет при ансамблот “Контемпора“ во Софија

Несекојдневна промоција на книгата „Љубавина“ од Ѓоко Здравески

На несекојдневен начин – своевиден перформанс, концерт на музиката и љубовта, во средата во познатото скопско кафуле „Менада“ во рамките на фестивалот на европска книжевност „BookStar“, се одржа промоцијата на книгата „Љубавина“од Ѓоко Здравески.

Повеќе: Несекојдневна промоција на книгата „Љубавина“ од Ѓоко Здравески

Македонските радио станици ги одбраа најслушаните песни за 2016-та

Македонскиот радиски фестивал МАРС 2016 ќе одржи во Македонската опера и балет на 21-ви ноември. Забраните за емитување на македонска музика од страна на ЗАМП, не ги спречија радио станиците ширум Македонија да ги изберат најслушаните хитови.

Повеќе: Македонските радио станици ги одбраа најслушаните песни за 2016-та

Весна Бејби се пофали со новиот „Трофеј“

Како што беше громогласно најавувано актерката Весна Петрушевска во средата во хотел „Парк“ ја промовираше својата прва книга. „Трофеј“ всушност е нејзината автобиографија, поделена на неколку дела и во секој од нив раскажува за различни етапи од животот.

Повеќе: Весна Бејби се пофали со новиот „Трофеј“

Ретроспективна изложба на Спасе Куновски во Даут пашин амам

Во среда, во галеријата Даут пашин амам, со почеток во 19 часот ќе биде отворена ретроспективно- монографската изложба на еден од доајените на македонската современа ликовна уметност Спасе Куновски (1929-1978).

Повеќе: Ретроспективна изложба на Спасе Куновски во Даут пашин амам

Промоција на романот „Елиза на единаесет години“ од Дојна Рушти на книжевниот фестивал Букстар

Во вторникот вечерта во Уметничката галерија „Јавна соба“ гостуваше романската писателка Дојна Рушти на настанот на кој беше промовиран нејзиниот роман „Елиза на единаесет години“.

Повеќе: Промоција на романот „Елиза на единаесет години“ од Дојна Рушти на книжевниот фестивал Букстар

Четири филмови во трката за „европски оскар“ со премиери на годинешниот Cinedays

Европската филмска академија неделава ги објави номинациите во вкупно 21 категорија, a четири филмови во трката за награди за таканаречениот „европски оскар“ имаат свои премиери пред скопската публика на годинешниот Cinedays.

Повеќе: Четири филмови во трката за „европски оскар“ со премиери на годинешниот Cinedays

Повеќедневно дизајнерско искуство за публика со изострени сетила

Деветто издание на Скопје постер фестивал годинава ќе биде организиран од 21-ви до 30-ти ноевмри во Музеј на Град Скопјеа, а во првите три дена од Фестивалот ќе се организираат и тематски работилници.

Повеќе: Повеќедневно дизајнерско искуство за публика со изострени сетила

„Трофеј“ ќе ја дочека светлината на денот, Весна Бејби во улога на автор, Џамбазов на промотер

Во среда навечер, со почекот во 19 часот, во просториите на хотел „Парк“, актерката Весна Петрушевска или попозната како Весна Бејби, официјално ќе заплива во водите на пишаниот збор. Како вистински победник своето првенче го нарече „Трофеј“.

Повеќе: „Трофеј“ ќе ја дочека светлината на денот, Весна Бејби во улога на автор, Џамбазов на промотер

Страница 9 од 101