Сите одлуки на Владата донесени вечерва!

Владата на Република Македонија ја одржа 8-та седница, на којашто се донесени одлуки во интерес на оштетени земјоделци, за заштита на пари на граѓаните од злоупотреби поради индиции за незаконски одлучувања во време на претходната Влада, како и за обезбедување услови да се реализира УЕФА Супер купот летово во Скопје, за што се наследени сериозни пропусти.

Повеќе: Сите одлуки на Владата донесени вечерва!

ИЗЛЕГУВА СЕ НА ВИДЕЛИНА - Владата предмалку донесе одлука која што нема да им се допадне на бившите функционери

Владата на Република Македонија, на денешната седница ги задолжи министрите да ги декласифицираат сите информации за службени патувања и репрезентации коишто претходните нивни колеги ги воделе како класифицирани и истовремено и тие да постапуваат според оваа одлука на Владата, освен ако не станува збор за информации што мора да останат заштитени по сила на закон. 

ВООРУЖЕНИ СИЛИ НА САД ВЛЕГУВААТ ВО МАКЕДОНИЈА - Владата предмалку соопшти дека....

Владата одлучи да дозволи мирољубив влез на вооружени сили од САД, за вежбовни активности на Криволак, информираа вечерва од Владата.

Повеќе: ВООРУЖЕНИ СИЛИ НА САД ВЛЕГУВААТ ВО МАКЕДОНИЈА - Владата предмалку соопшти дека....

ВЛАДАТА ПРЕДМАЛКУ ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Вооружени сили на САД влегуваат во Македонија - ќе има голема воена вежба на криволак!

Владата одлучи да дозволи мирољубив влез на вооружени сили од САД, за вежбовни активности на Криволак, информираа вечерва од Владата.

Повеќе: ВЛАДАТА ПРЕДМАЛКУ ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Вооружени сили на САД влегуваат во Македонија - ќе има голема...

Груевски се жалел во Брисел

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на средбите во Брисел и на самитот со лидерите на европските национални партии тврдел дека со доаѓањето на новата власт има притисоци врз медиумската сфера во Македонија и врз судството.

Повеќе: Груевски се жалел во Брисел

СИНОПТИЧАРИТЕ ИЗЛЕГОА СО ПРОГНОЗА: Еве што ќе се случува со времето наредниве денови!

Следува период на претежно стабилно и многу топло време. Мaксималните температури ќе бидат над 30, а долж Повардарието и над 35 степени. Преку денот ќе има појава на умерена облачност, а можна е и изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Повеќе услови за нестабилност има во сабота и во понеделник.

Повеќе: СИНОПТИЧАРИТЕ ИЗЛЕГОА СО ПРОГНОЗА: Еве што ќе се случува со времето наредниве денови!

БИВШАТА ВЛАСТ ВО ШОК ОД МОЌНИТЕ ПОТЕЗИ НА ЗОРАН ЗАЕВ - Македонскиот јазик мора да биде признаен од Бугарија за да биде потпишан договорот за пријателство!

„Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии – англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија. Тоа е важна работа за Македонија, тоа е признавање на нашиот јазик“, истакна премиерот Зоран Заев на денешната собраниска седница одговорајќи на обвинувањата од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ дека се крие содржината на договорот што, според нив, им штети на македонските национални и државни интереси.

Повеќе: БИВШАТА ВЛАСТ ВО ШОК ОД МОЌНИТЕ ПОТЕЗИ НА ЗОРАН ЗАЕВ - Македонскиот јазик мора да биде признаен од...

АЛИ АХМЕТИ ОТКРИ ШОКАНТНИ ИНФОРМАЦИИ - Груевски ме предупреди дека....

Декларацијата на политички партии на Албанците не е дел од историјата, изјави шефот на ДУИ, Али Ахмети. Според него, по празникот Бајрам коалициските партии ќе се состанат повторно и наскоро во Собранието ќе се најде новиот Закон за албански јазик.

Повеќе: АЛИ АХМЕТИ ОТКРИ ШОКАНТНИ ИНФОРМАЦИИ - Груевски ме предупреди дека....

Еве што ќе се случува со СЈО!

Парламентарното мнозинство ги известило координаторите на парламентарните политички партии дека е потребно да се постигне политички договор за законите за СЈО, информираше координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, кој додаде дека законите во собраниска процедура ќе влезат наредната недела.

Повеќе: Еве што ќе се случува со СЈО!

ДОАЃА ВИСТИНСКИ ПЕКОЛ: Подгответе се - температурите ќе бидат МНОГУ ВИСОКИ!

Следува период на претежно стабилно и многу топло време. Мaксималните температури ќе бидат над 30, а долж Повардарието и над 35 степени. Преку денот ќе има појава на умерена облачност, а можна е и изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Повеќе услови за нестабилност има во сабота и во понеделник.

Повеќе: ДОАЃА ВИСТИНСКИ ПЕКОЛ: Подгответе се - температурите ќе бидат МНОГУ ВИСОКИ!

Страница 1 од 1606

JT Fixed Display