Нафтени компании со фалсификувани фактури од Окта заработиле над 500.000 евра

Управата за финансиска полиција по добиени оперативни сознанија за сторен финансиски криминал, откри разработена шема за празнење на државниот буџет, преку поврат на данокот на додадена вредност (ДДВ) со употреба на фалсификувани фактури за наводна набавка на нафта од „Рафинеријата Окта“ од Скопје.

Повеќе: Нафтени компании со фалсификувани фактури од Окта заработиле над 500.000 евра

Сончево со умерена облачност и ниски утрински температури

Сончево со умерена, а во источните делови и значителна облачност. По одделни котлини ќе има појава на утринска магла и ниска облачност.

Повеќе: Сончево со умерена облачност и ниски утрински температури

Саздов бара Локвенец да одговара за презентирање класифицирани информации

Претседателот на собраниската Комисија за надзор на УБК, Хари Локвенец ја излажа јавноста, а треба и да одговара кривично за презентирање на класифицирани информации во делот на судството, изјави Павле Саздов, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе: Саздов бара Локвенец да одговара за презентирање класифицирани информации

Две обвинети од „Јустиција“ тешко болни, судењето одложено

Почетокот на судењето за случајот „Јустиција“ во кој обвинети се судии и стручни соработници од Одделот за прекршоци при Основниот суд Скопје 1 повторно се одложи бидејќи две од обвинетите биле тешко болни и не беа присутни во судницата.

Повеќе: Две обвинети од „Јустиција“ тешко болни, судењето одложено

Амбасадорите бараат итно спроведување на договорот од Пржино

Амбасадорите на Европската унија (ЕУ), САД, Германија, Велика Британија, Франција и Италија во вторникот побараа итно спроведување на договорот од Пржино, додавајќи дека се разочарани поради пробивањето на роковите во однос на досегашната имплементација.

Повеќе: Амбасадорите бараат итно спроведување на договорот од Пржино

Кабинет на Претседателот: Буџаку не е отповикан предвреме

Амбасадорот Агрон Буџаку е отповикан поради истекот на дополнителниот продолжен мандат, потврдуваат од Кабинетот на македонскиот претседател, како реакција на пишувањата на дел од медиумите и додаваат дека Указот за отповикување на амбасадор на Република Македонија во Француска Република е донесен пред гласањето на Генералната конференција за прием на Косово во УНЕСКО, со што се демантираат шпекулациите за евентуална тенденциозност и поврзаност на овој настан со престанокот на мандатот на амбасадорот Буџаку.

Повеќе: Кабинет на Претседателот: Буџаку не е отповикан предвреме

Буџаку повеќе не е македонски амбасадор во Франција

Досегашниот македонски амбасадор во Франција, Агрон Буџаку е разрешен од амбасадорското место, а неговата функција завршува заклучно со 4-ти декември годинава.

Повеќе: Буџаку повеќе не е македонски амбасадор во Франција

Груевски-Ал Касими: Потребно е интензивирање на економските односи меѓу Македонија и ОАЕ

Паралелно со политичките односи, Република Македонија и Обединетите Арапски Емирати(ОАЕ) треба да работат на интензивирање на економските односи.

Повеќе: Груевски-Ал Касими: Потребно е интензивирање на економските односи меѓу Македонија и ОАЕ

Страница 1872 од 1881