Цистерна излета од патот, неколку тони нафта на коловозот

Вчера околу 17 часот и 15 минути во месноста наречена Манасиови Воденици на магистралниот пат Делчево – Македонска Каменица излетала од патот цистерна со штипски регистарски ознаки.

Повеќе: Цистерна излета од патот, неколку тони нафта на коловозот

Павлоски: Спасовски мора да си поднесе оставка

Оливер Спасовски мора да си поднесе оставка од морални причини. Полицијата под негово водство пукаше во две деца и за малку ќе ги убиеше. Одговорност мора да има и ќе има, изјави денеска пред МВР Сашо Павлоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе: Павлоски: Спасовски мора да си поднесе оставка

Од понеделник значителни температурни промени - Еве што не очекува

Локална појава на нестабилна облачност со краткотраен дожд и ретки грмежи се очекуваат денеска и утре во попладневните часови, најавува УХМР.

Повеќе: Од понеделник значителни температурни промени - Еве што не очекува

Работна средба Тренеска-Десковска – Жерновски

Во Министерството за образование и наука беше остварена работна средба помеѓу министерката Рената Тренеска-Десковска и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, со своите соработници, информираа од Општина Центар.

Повеќе: Работна средба Тренеска-Десковска – Жерновски

Гори борова шума покрај регионалниот пат Делчево-Пехчево

Попладнево избувна пожар кај месноста Ормане во Пехчево, покрај регионалниот пат Делчево-Пехчево, кој поради сувата трева и силниот ветар се заканува да уништи големи површини борова шума.

Повеќе: Гори борова шума покрај регионалниот пат Делчево-Пехчево

Предлог за дополнително издавање три емисии обврзници за денационализација

Владата донесе одлука да го испрати во редовна собраниска процедура предлог-законот за изменување на Законот за издавање обврзници на Република Македонија за денационализација, информира денеска владината прес-служба.

Повеќе: Предлог за дополнително издавање три емисии обврзници за денационализација

Целосна забрана за движење во шуми само за Македонски Брод и Чашка

Овој месец се регистрирани 56 пожари, а опожарени се 4.000 хектари. Досега е завршена постапката за 22 пожари, од кои што штетата е околу 1 милион евра. Првичните анализи покажуваат дека дел од пожарите се подметнати, а дел се предизвикани од невнимание. Министерството за внатрешни работи, веќе има поднесено кривични пријави против две лица, посебен извешај за едно лице и записиници за две лица, поради постоење сомнение дека сториле кривично дело „предизвикување шумски пожари“ во регионот на Македонски Брод, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Повеќе: Целосна забрана за движење во шуми само за Македонски Брод и Чашка

Дарко Лешоски се повлекува од Струшките вечери на поезијата

Дарко Лешоски се повлекува од функцијата претседател на Управниот одбор на поетскиот фестивал Струшки вечери на поезијата. Тој својата одлука ја соопшти во интервју за „Дојче веле“, во кое вели дека останува отворен за секаква помош за враќањето на некогашната слава на поетската манифестација.

Повеќе: Дарко Лешоски се повлекува од Струшките вечери на поезијата

Двојно пониско нивото на Вардар во Скопје и кај Јегуновце

Двојно пониски од просекот за август се водостоите на реката Вардар кај Јегуновце и во Скопје, Зајчев Рид, како и на Црн Дрим кај Ложани, покажува денешното хидролошко мерење на УХМР.

Повеќе: Двојно пониско нивото на Вардар во Скопје и кај Јегуновце

Страница 3 од 1881