ВМРО-ДПМНЕ: СДС со партизирањето на „Танец“ врши масакр врз културата

Кој е квалитетот на Стојанче Павловски за да биде поставен за прв човек на Националниот ансамбл за народни песни и игри „Танец“? Која е програмата со која Стојанче Павловски се издвоил од другите кандидати за директор на „Танец“? Која е неговата визија за ансамблот? Која е дополнителната вредност на Павловски, кој има завршено средно градежно за да биде поставен на ваква функција?

Повеќе: ВМРО-ДПМНЕ: СДС со партизирањето на „Танец“ врши масакр врз културата

Заев – Бејли: Американска поддршка за реформите и за членство во НАТО

На денешната средба претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и амбасадорот на САД во земјава Џес Бејли, ги потврдиле пораките пренесени на Самитот на земјите членки на Јадранската повелба одржан на почетокот на месецов во Подгорица, со кои се зацврстуваат евроатланските перспективи на земјава.

Повеќе: Заев – Бејли: Американска поддршка за реформите и за членство во НАТО

Русија: Обвинувањата за мешање во внатрешните работи на Македонија се фабрикувани и неосновани

Обвинувањата за наводно мешање на Русија во внатрешните работи на Македонија се фабрикувани и неосновани, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Повеќе: Русија: Обвинувањата за мешање во внатрешните работи на Македонија се фабрикувани и неосновани

Владата со низа одлуки за финансиското работење на јавните претпријатија

Владата информира дека на денешната седница биле донесени одлуки по вкупно 51 точка на дневен ред.

Повеќе: Владата со низа одлуки за финансиското работење на јавните претпријатија

СДСМ: Лажните вести на ВМРО-ДПМНЕ нема да го сокријат фактот дека новата Влада го намалува јавниот долг

Од СДСМ порачуваат дека преку одговорното и транспарентно работење Владата го исплатила долгот кон Дојче банка во висина од 77,3 милиони евра, а јавниот долг го намалила за 31,4 милиони евра во однос на првиот квартал.

Повеќе: СДСМ: Лажните вести на ВМРО-ДПМНЕ нема да го сокријат фактот дека новата Влада го намалува јавниот...

Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

Денеска продолжува 12. продолжение на шестата седница за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Повеќе: Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

ПОЛИЦИЈАТА ВЕЧЕРВА ВО АКЦИЈА - По наредба од СЈО уапсен е Љ.П., осомничен е дека објавувал прислушкувани разговори на јутјуб

По наредба на Специјалното јавно обвинителство, вечерва во полициска станица е приведено лице со иницијали Љ.П. за предистражна постапка која се однесува на објавување на прислушувани разговори на социјалните мрежи.

Повеќе: ПОЛИЦИЈАТА ВЕЧЕРВА ВО АКЦИЈА - По наредба од СЈО уапсен е Љ.П., осомничен е дека објавувал...

Високиот функционер се откажа од функцијата која му ја додели владата на Зоран Заев

Љупчо Зиков на Фејсбук објави дека нема да ја прифати понудата од Владата да биде директор за финансии во МЕПСО. Како што наведува во неговиот статус, единствена причина за ваквата одлука се бројните негативни коментари, навреди и закани со кои беа преплавени социјалните мрежи и портали.

Повеќе: Високиот функционер се откажа од функцијата која му ја додели владата на Зоран Заев

Премиерот Заев се сретна со амбасадорот на САД, Бејли: Еве за што разговарале

На денешната средба претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и амбасадорот на САД во земјава Н.Е. Џес Бејли, ги потврдија пораките пренесени на Самитот на земјите членки на Јадранската повелба одржан на почетокот на месецов во Подгорица, со кои се зацврстуваат евро-атланските перспективи на земјава.

Повеќе: Премиерот Заев се сретна со амбасадорот на САД, Бејли: Еве за што разговарале

Страница 4 од 1881