Шекеринска нема да и достави транскрипти на Москва од интервјуто за „Блумберг“

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не планира да ги бара транскриптите од интервјуто за британската новинска агенција „Блумберг“, соопштија за „Мета“ од Министерството од одбрана.

Повеќе: Шекеринска нема да и достави транскрипти на Москва од интервјуто за „Блумберг“

Владата расправаше за евтината струја

Владата на Република Македонија, денес (15.08.2017) со почеток во 12 часот ја оддржа својата 23-та седница, се дискутираше и се донесоа одлуки по вкупно 51 точка на дневен ред.

Повеќе: Владата расправаше за евтината струја

Пороен дожд и грмежи - еве што птогнозираат синоптичарите

Следува период на претежно стабилно и се потопло време. Дневната температура до сабота ќе биде во постепен пораст, но ќе се задржи во рамките на просекот за овој период од годината. Најтопло ќе биде во сабота со максимална температура до 38 степени на југоистокот од земјава.

Повеќе: Пороен дожд и грмежи - еве што птогнозираат синоптичарите

Русија бара транскрипт од интервјуто на Шекеринска за „Блумберг“

Обвинувањата на сметка на Москва за наводното мешање во внатрешните прашања на Македонија се исконструирани и неосновани, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, по повод интервјуто на македонската министерка за одбрана Радмила Шекеринска за агенцијата „Блумберг“.

Повеќе: Русија бара транскрипт од интервјуто на Шекеринска за „Блумберг“

(ФОТО) Се бара девојката без гаќи - Дошла на работа во УЈП без долен веш, директорката со наредба до сите пристојно да се облекуваат

Во Управата за јавни приходи веќе еден месец вработените прават анализа на скандалот кога една од вработените дошла на работа без гаќи. Некој се пожалил кај новата директорка на Управата, Сања Лукаревска, дека е непристојно облечена, па таа до сите вработени испратила кодекс на однесување.

Повеќе: (ФОТО) Се бара девојката без гаќи - Дошла на работа во УЈП без долен веш, директорката со наредба...

Еве кога ќе биде најтопло, а кога ќе има пороен дожд - временска прогноза за наредниве денови

Следува период на претежно стабилно и се потопло време. Дневната температура до сабота ќе биде во постепен пораст, но ќе се задржи во рамките на просекот за овој период од годината. Најтопло ќе биде во сабота со максимална температура до 38 степени на југоистокот од земјава.

Повеќе: Еве кога ќе биде најтопло, а кога ќе има пороен дожд - временска прогноза за наредниве денови

Во ССМ се проверува финансиското работење на Митревски

Довчерашниот прв човек на ССМ, Живко Митревски, ниту денеска не се појавил во просториите на синдикатот, за да ја предаде функцијата на новиот претседател Дарко Димовски. Од ССМ очекувале денеска Митревски да дојде за формално правно да заврши процесот на примопредавање.

Повеќе: Во ССМ се проверува финансиското работење на Митревски

Апел на ЕВН до земјоделците: Внимателно при земјоделските активности под далноводите

„ЕВН Македонија“ ги повикува земјоделците на внимателно ракување со земјоделската механизација и опрема во близина на далноводите од дистрибутивната мрежа. Особено внимателни треба да бидат додека ракуваат со опремата за наводнување.

Повеќе: Апел на ЕВН до земјоделците: Внимателно при земјоделските активности под далноводите

Страница 5 од 1881