Османи: Европските перспективи претставуваат заеднички интерес кој го обединува Балканот

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, одржа работен појадок со амбасадорите и нивните претставници на земјите од Западен Балкан.

Повеќе: Османи: Европските перспективи претставуваат заеднички интерес кој го обединува Балканот

Болниците ќе останат без економски директори

Власта почна постапка за измена на Законот за здравствената заштита со кој, меѓу другото, е уредено раководењето со јавните здравствени установи.

Повеќе: Болниците ќе останат без економски директори

Кривична пријава против директор

Полициската станица од општа надлежност - Македонски Брод, поднесе кривична пријава против Т.С.(54) од Македонски Брод, вработен како директор на ООУ “Свети Климент Охридски“ во истоимениот град за сторено продолжено кривично дело “злоупотреба на службената положба и овластување“ како и “вршење јавен превоз без поседување лиценца“.

Повеќе: Кривична пријава против директор

Полицијата на Бит пазар сопре возило - она што го пронашла внатре ќе ве шокира

СВР Скопје поднесе кривична пријава против В.М.(30) од с.Љуботен, за сторено кривично дело “недозволено тргување со меѓупроизводи, етил алкохол и тутунска добра, односно стоки“по чл.60 од Законот за акцизите. Откако пријавениот, од сопствена нива во близина на с. Љуботен собрал одредена количина тутун, и со помош на рачна машина за сецкање го обработил тутунот во форма погодна за употреба и за продажба. Така обработениот тутун, без да плати акциза и да обезбеди контролни маркици, го спакувал во кутии и најлонски кеси, и по ова го натоварил во возило и се упатил кон населбата Железара-Скопје.

Повеќе: Полицијата на Бит пазар сопре возило - она што го пронашла внатре ќе ве шокира

Пијан скопјанец предизвикал страшен пожар

Полициската станица од општа надлежност - Прилеп поднесе кривична пријава против Т.В.(58) од Скопје за сторено кривично дело “предизвикување општа опасност“.

Повеќе: Пијан скопјанец предизвикал страшен пожар

Страшна сообраќајка со повредени ја потресе Битола

На 14.08.2017 година околу 20,45 часот, во близина на с.Кравари, битолско, се случила сообраќајна незгода помеѓу трактор управуван од С.С. (30) од с.Кравари и патничко возило „БМВ“ со прилепски регистерски ознаки управувано од М.З.(28) од с.Лажани-прилепско.

Повеќе: Страшна сообраќајка со повредени ја потресе Битола

Нов ужас во Македонија - скопјанец си пукаше во главата

На 14.08.2017 година околу 08,50 часот во Ургентниот Центар-Скопје бил донесен А.А. (32) од Скопје, кој бил повреден од огнено оружје во пределот на главата. Имено истиот ден околу 08,00 часот тој се симнал во подрумските простории од куќата во која живеел и со огнено оружје си пукал во главата.

Повеќе: Нов ужас во Македонија - скопјанец си пукаше во главата

Детали за убиството на Партизанска - додека седел на масите од терасата, му се приближил и со еден куршум го погодил во главата

На 14.08.2017 година околу 16,30 часот во Струга, во ресторанот “Аква Блу“ лоциран на ул. “Партизанска“, сопственост на Д.Б. (55) од с.Велешта-Струга, додека Д.Б. седел на една од масите на терасата, му се приближило непознато машко лице и од пиштол испукало еден проектил кон него нанесувајќи му огнострелна рана во пределот на главата, по што лицето се дало во бегство.

Повеќе: Детали за убиството на Партизанска - додека седел на масите од терасата, му се приближил и со еден...

Страница 6 од 1881