Силување ја потресе Македонија - обљубена 48 годишна жена со заостанат психички развој

На 13.08.2017 година околу 06,30 часот во Велес непознат сторител преку незаклучената врата влегол во куќа каде што биле Т.К.(48) и нејзиниот татко (лица со заостанат психички развој), при што сторителот насилно извршил обљуба врз неа. По наредба на Јавен обвинител, оштетената е однесена на лекарски преглед.

Повеќе: Силување ја потресе Македонија - обљубена 48 годишна жена со заостанат психички развој

Вооружена драма среде Скопје - вооружен со пиштол влегол во позната спортска обложувалница

На 13.08.2017 година околу 22,50 часот вработен во обложувалница “Спорт-лајв“ лоцирано на ул. „Ѓорче Петров“, пријавил дека непознато машко лице со закана со пиштол извршил разбојништво при што одзел околу 40.000 денари од дневниот промет.

Повеќе: Вооружена драма среде Скопје - вооружен со пиштол влегол во позната спортска обложувалница

Власта ќе го менува Законот за укажувачите со препораките на Венециската комисија

Повеќе од една година откако Венециската комисија на Македонија ѝ препорача да биде дозволено објавување материјали од бомбите што ја засегаат јавноста, власта почна со постапката за измена на Законот за заштита на укажувачите. Во мислењето на 23 страници лани Комисијата даде преглед на решенијата вклучувајќи серија препораки.

Повеќе: Власта ќе го менува Законот за укажувачите со препораките на Венециската комисија

Атанасов: Именувањето на Дарко Лешоски за претседател на УО на СВП е навреда за докажаните поети

Именувањето на партискиот поет на СДС, Дарко Лешоски, за претседател на Управниот одбор на Струшките вечери на поезијата е навреда за овој светски реномиран поетски настан, но и за докажаните поети во Македонија, смета Владимир Атанасов од ВМРО-ДПМНЕ откако во медиумите се прошири информација дека Лешоски, кој е и советник во Владата, е назначен за нов претседател на УО на Струшките вечери на поезијата.

Повеќе: Атанасов: Именувањето на Дарко Лешоски за претседател на УО на СВП е навреда за докажаните поети

Александрова: СЈО и СДС вршат притисоци монтираните разговори да бидат прифатени како докази

СЈО е институција што работи за Заев и СДС. Сакаат да го легализираат криминалот на Заев и Верушевски, кои со другите обвинети во случајот „Пуч“ незаконски следеа телефонски разговори и потоа ги вадеа од контекст и монтираа за да креираат хајка против ВМРО-ДПМНЕ. СЈО и СДС сега вршат притисоци овие незаконски снимени и монтирани разговори да бидат прифатени како доказ во политички мотивираниот прогон на ВМРО-ДПМНЕ и нејзините функционери, изјави Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе: Александрова: СЈО и СДС вршат притисоци монтираните разговори да бидат прифатени како докази

Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

Собранието на Република Македонија шестата седница, на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, ќе ја продолжи денеска во 12 часот.

Повеќе: Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација и за Таравари

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација и за министерот за здравство, Арбен Таравари. Според опозицијата, тој е најлошиот министер за здравство.

Повеќе: ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација и за Таравари

Дождот конечно го изгасна пожарот во Македонски Брод, утрово активни се неколку пожари во Македонија

Врнежите од дожд го изгасија пожарот што беснее неколку недели во Македонски Брод. Според последните информации од Центарот за управување со кризи, состојбата со пожарите до 9 часот утрово е следна:

Повеќе: Дождот конечно го изгасна пожарот во Македонски Брод, утрово активни се неколку пожари во Македонија

Страница 9 од 1881