Тековно одвивање на сообраќајот

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози и наместа влажни на повисоките осојничави места.

Повеќе: Тековно одвивање на сообраќајот

Тешка кражба во Скопје

На 12.12.2016 година во 17.00 часот во ЕИК Скопје, С.М. пријавила дека истиот ден околу 16.40 часот во Скопје, на ул. „Жан Жорес“ во аптека непознато маскирано машко лице извршило разбојништво.

Повеќе: Тешка кражба во Скопје

Тежок инцидент во угостителски објект

На 30.10.2016 година околу 03,50 часот во ПС-Тетово, Ф.И.(29) и И.Х.(36) двајцата од с.Слатино, пријавиле дека истиот ден околу 02,30 часот додека биле во угостителски објект во с.Боговиње во еден момент на нивната маса дошол Н.Ш. (32) и истиот вперил огнено кон пријавителите, а подоцна и физички го нападнал Ф.И., кој имал повреда во пределот на главата и нозете.

Повеќе: Тежок инцидент во угостителски објект

Без застои и забрани во сообраќајот

Сообраќајот на сите патни правци низ државата се одвива без забрани и застои по суви коловози на пониските места и наместа влажни коловози на повисоките планински и осојничави места.

Повеќе: Без застои и забрани во сообраќајот

Playboy ја објави првата фотографија на муслиманка во хиџаб

Списанието Playboy, чиј заштитен знак до пред извесно време со децении беа разголените ткн „зајачици“ и „меката“ порнографија, првпат објави фотографија на муслиманка со хиџаб со што предизвика и пофалби и критики.

Повеќе: Playboy ја објави првата фотографија на муслиманка во хиџаб