Никој не знаел зошто нејзината куќа СЕКОГАШ мириса толку убаво. Кога им објаснила, останале зачудени...

Прикријте го непријатниот мирис со помош на освежувач на воздух кој можете да го направите сами дома, и што е најважно, без штетни хемикалии. Ова е еден евтин и едноставен начин да го освежите воздухот во вашиот дом. Кога ќе видите колку лесно се прави, никогаш веќе нема да купите скапи шишиња освежувач.

 

Ќе ви покажеме два начини како да направите освежувач и да донесете пријатен мирис во секоја просторија во вашиот дом. Еве што треба да направите.

Ќе ви требаат:

- тегла од миризлива свеќа
- тегла со лимено капаче
- шрафцигер
- чекан
- вилушка
- сода бикарбона
- етерично масло

Прва верзија: Во искористена тегла од свеќа, ставете сода бикарбонаПотоа, ставете и етерично масло по избор (околу 10 капки)Со вилушка добро измешајте ја содата и маслото. Овој освежувач може да се користи за купатило, но и за во собаЗа целосен ефект, можете да ставите и мала свеќа во теглатаВтора верзија: За оваа верзија потребна ви е само една тегла со лимено капачеКористеќи шрафцигер и чекан, направете пет дупчиња на капачето низ кои ќе излегува освежувачкиот мирисПостапката е иста како и кај првата верзија. Додајте сода бикарбона и етерично маслоДобро измешајте со вилушка и затворете го капачето, и вашиот освежувач е подготвен да го направи просторот попријатен...

Фото: Јутјуб

Loading...