Алаѓозовски: Ќе го заштитиме и унапредиме статусот на Македонскиот јазик

На денот на сесловенските просветители, Св. Кирил и Методиј, кои ги поставија темелите на писменоста и јазикот како наш идентитетски белег, уште еднаш се обврзуваме дека ќе го заштитуваме Македонскиот јазик, ќе го афирмираме и ќе го унапредуваме неговиот статус.

Повеќе: Алаѓозовски: Ќе го заштитиме и унапредиме статусот на Македонскиот јазик

Почна поставувањето на релјефите за Споменикот на Мајка Тереза

Споменикот на Mајка Тереза вреден 5,5 милиони евра, кој го гради Миинистерството за култура во срцето на Скопје, го добива својот финален изглед. Армирано-бетонските и изолаторските работи се речиси готови. Од работите на терен може да се забележи дека моментално се работи на обложувањето со мермер и се поставуваат релјефите. Месец дена Макфакс не може да добие одговор од Министерството за култура кога се очекува споменикот да биде готов. Оттаму во неколку наврати изјавија дека чекаат информации од изведувачите на градежните работи.

Повеќе: Почна поставувањето на релјефите за Споменикот на Мајка Тереза

Силен земјотрес предмалку почуствуван во Македонија

Во 12 часот и 30 минути силен земјотрес ја стресе Албанија, а бил почуствуван во Охрид.

Повеќе: Силен земјотрес предмалку почуствуван во Македонија

Заев во Брисел на одделна средба и вечера на премиерско ниво со високата претставничка на ЕУ, Могерини!

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, мандатар за состав на новата Влада на Р.Македонија e во работна посета на Брисел.

Повеќе: Заев во Брисел на одделна средба и вечера на премиерско ниво со високата претставничка на ЕУ,...

Ја грабнал и претепал поранешната девојка

Дваесет и пет годишната Ш.Т. вчера попладне на локалниот пат кон населбата Драчево во близина на мостот на “Маркова река“ била пресретната од М.Р. од с.Студеничани. Истиот бил со друго лице и со употреба на сила ја внел оштетената во неговото возило, по што се упатиле во непознат правец.

Повеќе: Ја грабнал и претепал поранешната девојка

Страница 1 од 2918