ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Следи промена на времето!

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност, во попладневните часови со локален дожд, кој повремено ќе биде пороен со ретки грмежи, особено во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Дневната температура ќе се движи од 16 до 25 степени.

Повеќе: ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Следи промена на времето!

ЕВН Македонија дел од глобалната акција „Час на планетата земја“

Со симболично исклучување на електричната енергија од логото на зградата во Скопје и во сите Корисничко енергетски центри низ земјава, на 25. март од 20:30 до 21:30 часот, „ЕВН Македонија“ и годинава се приклучува на глобалната акција „Час на планетата земја“.

Повеќе: ЕВН Македонија дел од глобалната акција „Час на планетата земја“

АРМ ќе одбележи 25 години од преземањето на најголемиот воен објект од тогашна ЈНА во Македонија

Армијата на Република Македонија во рамки на активностите за одбележување на 25 години од постоењето во петок со воена свеченост во касарната „Илинден“ во Скопје, ќе го одбележи преземањето на најголемиот воен објект во Република Македонија од тогашната ЈНА.

Повеќе: АРМ ќе одбележи 25 години од преземањето на најголемиот воен објект од тогашна ЈНА во Македонија

ЗАЕВ - БАБИЌ: Нов собраниски претседател во понеделник, а нова Влада во...

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, претпладнето се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ.

Повеќе: ЗАЕВ - БАБИЌ: Нов собраниски претседател во понеделник, а нова Влада во...

Мал број на лица со посебни потреби завршуваат високо образование

Според информациите со кои располага тимот на проектот „Градење капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во Македонија“ кој е поддржан од ЕУ, а спроведуван од Фондацијата за одржлив економски развој ПРЕДА Плус во соработка со Здружението на студенти и младинци со хендикеп, во 2015 година само 49 лица со хендикеп завршиле високо образование, 5 станале магистри, а не е забележан ниту еден случај на успешно завршени докторски студии.

Повеќе: Мал број на лица со посебни потреби завршуваат високо образование

Страница 4 од 2422