Детали за синоќешниот настан во 21 часот и 30 минути на булевар Кузман Јосифовски Питу

На 18.01.2017 година во 23,40 часот во ПС Центар Г.Ј. пријавил дека во 21,30 часот на бул.„Кузман Јосифовски-Питу“ на автобуска постојка врз неговиот 14 годишен син од страна на две непознати лица било извршено разбојништво, на тој начин што едниот го прашал колку е часот, а другиот го удрил во пределот на главата и му го одзел мобилниот телефон, а на другарот кој бил со него му побарале и му одзеле 200 денари, по што го напуштиле местото на настанот.

Повеќе: Детали за синоќешниот настан во 21 часот и 30 минути на булевар Кузман Јосифовски Питу

Загадениот воздух во Скопје одзема животи

Алармантно е зголемен бројот на смртни случаи како последица на загадениот воздух во Скопје, покажа истражувањето поддржано од ЕУ, а координирано од Метеоролошкиот институт на Финска, кое во среда беше презентирано од Институтот за јавно здравје.

Повеќе: Загадениот воздух во Скопје одзема животи

Отежнато одвивање на сообраќајот, во зимски услови

Од 09:30 часот укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила на планинскиот премин Пресека, а од 10:00 часот се укинува и забраната за сообраќај на тешки товарни возила на планинскиот премин Плетвар. Нешто подоцна беше укината забраната за тешки товарни на Стража.

Повеќе: Отежнато одвивање на сообраќајот, во зимски услови

Ахмети и Груевски се сретнаа – ги анализирале резултатите од изборите и политичката состојба

Претседателите на ДУИ и ВМРО ДПМНЕ, Али Ахмети и Никола Груевски во среда остварија средба на која што акцентот во разговорите беше ставен на две точки и тоа анализа на резултатите од изборите одржани на 11 декември, кои беа оценети како слободни фер и демократски, како и анализа на актуелната политичка состојба.

Повеќе: Ахмети и Груевски се сретнаа – ги анализирале резултатите од изборите и политичката состојба

Ноќеска фрлени 155 тони сол, апел и до граѓаните да го чистат снегот пред своите домови

Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на изминатата ноќ и до 7 часот сабајле фрлија 155 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места.

Повеќе: Ноќеска фрлени 155 тони сол, апел и до граѓаните да го чистат снегот пред своите домови

Страница 5 од 2104