Се огласи Гордана Јанкулоска: СДС и албанските партии предизвикаа ескалација на гнев

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, која сега не извршува никаква државна функција преку „Фејсбук“ вели дека според неа во Собранието се случил нелегитимен избор на претседател од страна на, како што вели, поддржувачите на Тиранската платформа.

Повеќе: Се огласи Гордана Јанкулоска: СДС и албанските партии предизвикаа ескалација на гнев

Ќе заминат ли во притвор четворицата познати личности, блиски до власта!?

МВР испратило писмо до Основното јавно обвинителство со кое го повикува што побргу да ги повикаат на сослушување и да им одредат мерки за обезбедување на организаторите на протестите.

Повеќе: Ќе заминат ли во притвор четворицата познати личности, блиски до власта!?

Идентификуван убиецот на кучето во Дебар Маало – пред куќата му се собраа граѓани

Социјалните медиуми „зовреа“ откако беше објавено видеото на кое се гледа дека во центарот на Скопје, средовечен маж со секира уби куче пред очите на јавноста.

Повеќе: Идентификуван убиецот на кучето во Дебар Маало – пред куќата му се собраа граѓани

Чавков сè уште не е сменет од челната позиција, раководител на Оперативниот штаб

Чавков сè уште раководи со оперативниот штаб во МВР, иако министерот најави негова смена. Се очекува до истекот на рокот за давање на мандатот, процедурата за негова смена да биде завршена – тврдат извори во МВР за телевизија 24, кои сè уште не знаат кога тоа ќе се случи.

Повеќе: Чавков сè уште не е сменет од челната позиција, раководител на Оперативниот штаб

Бугарскиот претседател Радев оцени ситуацијата во Македонија е алармантна

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска разговарал со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини за ситуацијата во Македонија.

Повеќе: Бугарскиот претседател Радев оцени ситуацијата во Македонија е алармантна

Страница 9 од 2651