Владата ја почна постапката за избор на нов државен јавен обвинител

Владата на денешната седница одлучи да побара од Собранието да распише оглас за избор на нов државен јавен обвинител, кој треба да го замени разрешниот Марко Зврлевски.

Повеќе: Владата ја почна постапката за избор на нов државен јавен обвинител

Следуваат свежи утра: Еве какво ќе биде времето наредниве денови

Следува период на претежно сончево време со посвежи утра, а дневната температура ќе биде во постепен пораст.

Повеќе: Следуваат свежи утра: Еве какво ќе биде времето наредниве денови

МИСТЕРИЈА: Исчезнаа мајка и дете во Скопје

На 21 август 2017 година во ПО Петровец, Б.Д. (22) од село Петровец, Скопско, пријавил дека на 19 август 2017 година од домот во непознат правец се оддалечила неговата невенчана сопруга А.А. (24) заедно со нивното едногодишно дете.

Повеќе: МИСТЕРИЈА: Исчезнаа мајка и дете во Скопје

Се огласи министерот за надворешни работи: Еве што изјави Никола Димитров во врска со обвинувањата од Србија!

Владата ниту имала намера, ниту пак дала наредби да се вршат разузнавачки активности против и на штета на некоја од соседните држави, вклучувајќи ја и Србија, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димотров, на денешната прес-конференција, одговарајќи на обвинувањата на неговиот српски колега Ивица Дачиќ дека српските дипломати во Скопје биле прислушувани, заплашувани и следени.

Повеќе: Се огласи министерот за надворешни работи: Еве што изјави Никола Димитров во врска со обвинувањата...

Познат идентитетот на загинатите во тешката сообраќајка кај Лакавица

На 21.08.2017 година околу 06,35 часот на магистралниот пат Штип-Радовиш, на излез од с.Лакавица, се случила сообраќајна незгода во која С.П. (41) од с.Талашманце-кратовско, управувајќи патничко возило „Волксваген Шаран“ со струмички регистерски ознаки излетал од патот и се превртел.

 

Повеќе: Познат идентитетот на загинатите во тешката сообраќајка кај Лакавица

Страница 9 од 3805