Драган Николиќ назначен за државен секретар во Министерството за одбрана

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, го назначи Драган Николиќ за државен секретар во министерството.

Повеќе: Драган Николиќ назначен за државен секретар во Министерството за одбрана

Македонија назадува во борбата против трговија со луѓе

Македонија е земја извор, транзит и дестинација за трговијата на мажи, жени и деца за сексуална експлоатација и принудна работа, стои во најновиот извештај на Стејт Департментот за трговијата со луѓе. Втора година по ред Македонија добива помала оценка ТИЕР2, за разлика од 2011 до 2015-та година кога имаше оценка ТИЕР1.

Повеќе: Македонија назадува во борбата против трговија со луѓе

Две лица повредени во „сообраќајка“ што ја предизвикало куче

Две лица, од кои едно потешко, се повредени во сообраќајна несреќа што се случила во Куманово кога возачот се обидел да избегне куче кое му излегло на патот.

Повеќе: Две лица повредени во „сообраќајка“ што ја предизвикало куче

Таравари на обука за сексуално и репродуктивно здравје

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари, присуствуваше на регионалната работилница за унапредување на здравјето на мајките и новороденчињата. Министерот бил на покана на Фондот за население на Обединети нации (УНФПА). „За првпат се спроведува ваква работилница во поширокиот регион и на неа учествуваат експерти од соседните земји и од регионот. Оваа обука е една од низата активности што се спроведуваат во областа на сексуалното и репродуктивно здравје, што ќе придонесе за унапредување на севкупниот систем и ќе продуцира силен капацитет за унапредување на мајчиното здравје“, рече министерот Таравари.

Повеќе: Таравари на обука за сексуално и репродуктивно здравје

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ОХРИД-КИЧЕВО -Седумгодишно девојче се бори за живот

Седумгодишно девојче од Валандово се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Охрид-Кичево, соопшти МВР.

Повеќе: ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ОХРИД-КИЧЕВО -Седумгодишно девојче се бори за живот

Страница 10 од 3282

JW Player
JT Fixed Display