ОГНЕНА СТИХИЈА ПРЕД СПЛИТ: Евакуирани околните места, се слушаат експлозии

Далмација е во пламен. Цел ден гори на повеќе места, а најлошо е помеѓу Омиш и Сплит.

 

Голем број пожарникари се борат со пожарот кој избил во понеделникот.

Во местата околу Сплит небото се замрачило од чад, а пожарот се приближува до куќите. На улица е и војската, јавуваат хрватските медиуми.

На делови од местото зафатено од пожар се слушаат експлозии, јавуваат сведоци.

Фото: Индекс.хр

Loading...