Пленковиќ: Пељешкиот мост готов до 2021 година

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека ќе продолжи изградбата на Пељешкиот мост наведувајќи дека проектот треба да биде реализиран до 2020 или 2021 година.

Повеќе: Пленковиќ: Пељешкиот мост готов до 2021 година

Амбасадорката на САД во ОН на Иран: Не можете да го држите целиот свет како заложник

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Ники Хејли, изјави дека Иран мора да одговара за лансирањето на ракетата, поддршката на тероризмот, занемарувањето на човековите права и кршењето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН.

Повеќе: Амбасадорката на САД во ОН на Иран: Не можете да го држите целиот свет како заложник

Трамп ги изедначи фашистичките и антифашистичките протести

За помалку од 24 часа откако јавно ги осуди профашистичките демонстрации во Шарлотсвил во сојузната држава Вирџинија, американскиот претседател Доналд Трамп пред новинарите ги изедначи фашистичките и антифашистичките протести во тој град.

Повеќе: Трамп ги изедначи фашистичките и антифашистичките протести

Грција побара помош од ЕУ за справување со пожарите

Грчките власти побараа од државите-членки на Европската Унија да им позајмат авиони и хеликоптери за гаснење на пожарите откако пожарникарите веќе трет ден се борат со огнената стихија северно од Атина.

Повеќе: Грција побара помош од ЕУ за справување со пожарите

Анкара: Референдумот на ирачките Курди ќе предизвика нова нестабилност

Најавениот референдум за независност на ирачките Курди го крши уставот на Ирак и дополнително ќе го дестабилизира регионот – соопшти турската влада.

Повеќе: Анкара: Референдумот на ирачките Курди ќе предизвика нова нестабилност

Пронајдени телата на над 400 загинати во Сиера Леоне

Спасувачките екипи досега пронајдоа тела на над 400 лица кои загинале при вчерашните поплави и лизгањето на земјиштето во главниот град на Сиера Леоне, Фритаун, соопшти вечерва претставникот на тамошните власти Сенех Думбуја.

Повеќе: Пронајдени телата на над 400 загинати во Сиера Леоне

Страшен терористички напад: Најмалку 27 лица загинале, а 83 се повредени

Најмалку 27 лица загинале, додека 83 се повреден во самоубиствен напад на североистокот на Нигерија, пренесоа локалните медиуми.

Повеќе: Страшен терористички напад: Најмалку 27 лица загинале, а 83 се повредени

Трагедија: Дрво паднало на верници во црква, загинале 11 лица во Португалија

Најмалку 11 лица загинале во трагедија за време на верски фестивал на португалскиот остров Мадеира, пренесоа локалните медиуми.

Повеќе: Трагедија: Дрво паднало на верници во црква, загинале 11 лица во Португалија

Маж од кров на зграда во Истанбул пука на возила (ВИДЕО)

Маж од кров на зграда во Истанбул отворил оган на неколку возила, а во моментов властите се обидуваат да стапат во контакт со него и да го сопрат, јавува „Раша тудеј“.

Повеќе: Маж од кров на зграда во Истанбул пука на возила (ВИДЕО)

Страница 3 од 633