Братот на напаѓачот од Манчестер подготвувал атентат врз член на ОН

Шефот на мисијата на ОН за помош на Либија, Мартин Коблер бил мета на напад на џихадистичка келија во која член бил помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, пишува британски „The Telegraph”.

Повеќе: Братот на напаѓачот од Манчестер подготвувал атентат врз член на ОН

Убиени 29 борци на ПКК во источна Турција

Најмалку 29 борци на Курдската работничка партија се убиени во операција на турските сили за безбедност во планинаскиот дел на источните окрузи Агра и Ван, соопштија локалните власти.

Повеќе: Убиени 29 борци на ПКК во источна Турција

Грабар-Китаровиќ: Нов бран мигранти ќе ја дестабилизира југоисточна Европа

Балканската мигрантска рута треба трајно да остане затворена изјави хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, за време на вториот ден од учеството на безбедносната конференција „GLOBSEC 2017“, во Братислава.

Повеќе: Грабар-Китаровиќ: Нов бран мигранти ќе ја дестабилизира југоисточна Европа

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА СТРЕСЕ ЗЕМЈАТА - Еве ги деталите

Земјотрес со магнитуда од 5,1 степен по Рихтер ја погоди вчера турската покраина Маниса, но нема податоци за штети или евентуално настрадани.Земјотресот го погодил округот Сарунханли во покраината Маниса, објави CNNTurk.

Повеќе: СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА СТРЕСЕ ЗЕМЈАТА - Еве ги деталите

Знаме на исламистичко движење поставено во село кај Тузла

Во месната заедница Љубаче покрај Тузла, каде претежно живеат Хрвати, поставено е знаме на терористичко исламистичко движење „Кавкаски емират“, објавија босанските медиуми. Според информациите, знамето е поставено ноќта помеѓу четвртокот и петокот пред една напуштена куќа, која се наоѓа недалеку од католичка црква и во средиштето на мнозинско хрватско население во Љубаче, пренесува Хина.

Повеќе: Знаме на исламистичко движење поставено во село кај Тузла

Папата ја осуди експлоатацијата на работниците

Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск ги осуди оние кои ги експлоатираат нивните работници во глобализацијата на светската економија и го истакна значението на трудот, кој на луѓето им дава чувство на достоинство. За време на посетата на фабриката за челик во Џенова, папата на собраните работници им зборуваше за разликата меѓу добрите работодавци и шпекулантите кои кои не се вознемируваат кога отпуштаат работници во потрага за профит.

Повеќе: Папата ја осуди експлоатацијата на работниците

КРВАВ НАПАД СО НОЖ - Убиени се најмалку двајца

Две лица се убиени а една е повредена во напад со нож во метро во американскиот град Портланд. Инцидентот се случил, кога непознат маж почнал расистички да навредува две жени за кои се верува дека се муслиманки бидејќи едната носела хиџаб, соопшти полицијата.

Повеќе: КРВАВ НАПАД СО НОЖ - Убиени се најмалку двајца

Шпанските власти спасиле 38 мигранти

Шпанските власти соопштиле дека во саботата во Средоземното море спасиле 38 мигранти од два мали чамци, кои се обидувале да стигнат до Европа, пренесуваат светските медиуми.

Повеќе: Шпанските власти спасиле 38 мигранти

Бритиш ервејс ги откажа сите летови до 19 часот

Британската авио компанија „Бритиш ервејс“ соопшти дека нема докази оти глобален пад на нивниот ИТ систем е причина поради која се откажани сите летови од главните лондонски аеродроми „Хитроу“ и „Гетвик“. Компанијата претходно наведе дека се откажани сите летови планирани до 19 часот, поради компјутерски проблеми на глобално ниво, пренеува Ројтерс.

Повеќе: Бритиш ервејс ги откажа сите летови до 19 часот

Билт: ЕУ да ја забрза интеграцијата на земјите од Балканот и да одговори на ризиците

Поранешниот шведски премиер и некогашен министер за надворешни работи Карл Билт оценил дека Европската унија мора да го забрза процесот на европската интеграција на земјите од Балканот и со тоа јасно да покаже дека има волја да одговори на ризиците кои постојат во регионот, пренесува Танјуг.

Повеќе: Билт: ЕУ да ја забрза интеграцијата на земјите од Балканот и да одговори на ризиците

Страница 4 од 428