Во Канада се надеваат дека ја нашле атомската бомба загубена во 1950-та

Канадската морнарица ги проверува информациите дека крај пацифичкото крајбрежје на земјата можеби е пронајден нуклеарната бомба којашто исчезнала во 1950 година.

Повеќе: Во Канада се надеваат дека ја нашле атомската бомба загубена во 1950-та

Клинтон и Трамп ја продолжуваат жестоката кампања на Флорида

Кандидатката за претседател на САД на Демократската партија, Хилари Клинтон, и нејзиниот противкандидат од Републиканската партија, Доналд Трамп, во саботата ја продолжија жестоката кампања во клучната сојузна држава Флорида во којашто републиканецот мора да победи доколку сака да спречи неговата ривалка да стане првата жена во Белата куќа.

Повеќе: Клинтон и Трамп ја продолжуваат жестоката кампања на Флорида

Нов упад на ирачките сили во Мосул

Специјалните антитерористички единици на ирачките безбедносни сили CTS повторно во саботата тргнале во напад во источниот дел на Мосул, ден по првиот обид да се пробијат во последното големо упориште на џихадистичката групација Исламска држава во Ирак.

Повеќе: Нов упад на ирачките сили во Мосул

Белата куќа ги коментираше извештаите за сајбер напади врз Русија

САД ќе одговорат на секоја закана во сајбер просторот, но не планираат да зборуваат за таквиот одговор однапред, изјавил за руската агенција РИА високорангиран претставник на американската администрација на барањата да ги коментира извештаите за инфилтрирањето на американски воени хакери во руските мрежи.

Повеќе: Белата куќа ги коментираше извештаите за сајбер напади врз Русија

Истанбулскиот аеродром отворен за патниците по пукањето, осомничените приведени

Меѓународниот аеродром „Ататурк“ во турскиот мегалополис Истанбул повторно ноќта кон неделата е отворен за патниците, откако извесно време беа блокирани приодите кон него поради истрели во близина на аеродромската зграда, пренесуваат медиумитe.

Повеќе: Истанбулскиот аеродром отворен за патниците по пукањето, осомничените приведени

ДРАМА ВО НИШ: Рецепционер го убил сопственикот на вилата поради љубомора

Во инцидент утрово во вила во Нишка Бања загинал сопственикот на вилата, откако во него пукал рецепционерот.

Повеќе: ДРАМА ВО НИШ: Рецепционер го убил сопственикот на вилата поради љубомора

Последица од катастрофалните потреси: Голем воден млаз го погоди италијанскиот брег (ВИДЕО)

Голем воден млаз (торнадо на отворено море) го погоди градот Поситано кој се наоѓа на италијанскиот брег Амалфи.

Повеќе: Последица од катастрофалните потреси: Голем воден млаз го погоди италијанскиот брег (ВИДЕО)

ПУШКОВ: САД ја легализираат сајбер-војната против Русија

Заканата на американскиот потпретседател Џозеф Бајден дека ќе изведе сајбер-напад врз Русија може да се смета за политичка легализација на сајбер-војната, изјави членот на Комитетот за одбрана на Советот на Федерацијата Алексеј Пушков, пренесе Руска реч.

Повеќе: ПУШКОВ: САД ја легализираат сајбер-војната против Русија

ЦИА ТВРДИ: Русија ќе ги нападне САД за неколку дена!

Америка бира претседател на 8 ноември, а изборниот ден ќе го одбележи врвот на новиот облик информациона војна, со можност Русите да објават лажни докази, укажуваат сегашни и бивши американски разузнавачи.

Повеќе: ЦИА ТВРДИ: Русија ќе ги нападне САД за неколку дена!

Страница 396 од 428