Намалена заканата од тероризам во Британија

Британската влада одлучи од денеска да го намали степенот на заканата од терористички напад, од досегашната „критична“ во „голема“. Според кабинетот на премиерот Тереза Меј, ваквото решение било донесено по консултатциите со безбедносните агенции, откако е проценета сегашната состојба со општата безбедност во земјата. Квалификацијата „голема“ опасност од можен тероризам, постои веќе подолго време и таа сугерира дека во Британија е многу веројатно дека ќе има некаков терористички напад.

Повеќе: Намалена заканата од тероризам во Британија

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во Египет

Терористичката организација „Исламска држава“ соопшти дека нивните борци го извршиле нападот вчера врз египетските коптски христијани при што загинаа десетици луѓе.

Повеќе: Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во Египет

Меѓу првите дами на самитот Г7 се најде и сопругот на Меркел

Јоахим Зауер сопругот на Ангела Меркел беше единствен маж меѓу собраните први дами на лидерите на најразвиените земји во светот на маргините на самитот на Г7 во Италија. Гермнскиот џентлмен, кој иначе ретко ја следи својата сопруга на официјалните патувања во странство, беше во друштво на сопругите на јапонскиот и италијанскиот премиер Акие Абе и Емануеле Мауро, како и со првите дами на Франција и САД, Брижит Макрон и Меланија Трамп.

Повеќе: Меѓу првите дами на самитот Г7 се најде и сопругот на Меркел

Силен земјотрес ја стресе Турција!

Земјотрес со јачина од 5,1 степени по Рихтер ја погодил денеска турската провинција Маниса, источно од крајбрежниот град Измир, јави Си-Ен-Ен Турк, додавајќи дека според првичните податоци нема настрадани.

Повеќе: Силен земјотрес ја стресе Турција!

ХОРОР ВО ИТАЛИЈА: Рели возач усмртил шестгодишно момче во публиката

Шестгодишно момче починало откако било удрено од автомобил на рели трка.

Повеќе: ХОРОР ВО ИТАЛИЈА: Рели возач усмртил шестгодишно момче во публиката

ГОЛЕМИ НЕРЕДИ ВО ИТАЛИЈА: Демонстрантите се судрија со полицијата по завршувањето на состанокот Г7

Самитот на лидерите на седумте најголеми индустриски земји на светот завршен е денес во Италија, по што настанале нереди на улиците.

Повеќе: ГОЛЕМИ НЕРЕДИ ВО ИТАЛИЈА: Демонстрантите се судрија со полицијата по завршувањето на состанокот Г7

ХОРОР ВО ВОЗ: Мафтал со нож, навредувал муслиманки, па УБИЛ ДВЕ ЛИЦА!

Двајца мажи се избодени до смрт додека се обидувале да заштитат две жени, веројатно муслиманки од напаѓач кој ги малтретирал во воз во Портланд, соопшти полицијата.

Повеќе: ХОРОР ВО ВОЗ: Мафтал со нож, навредувал муслиманки, па УБИЛ ДВЕ ЛИЦА!

НОВ СУПЕР ЗАКОН: Одсега неработен ќе биде и роденденот на вашето дете

Србија може да биде една од ретките држави кои ќе овозможат неработен/слободен ден за родителите на децата на денот на нивниот роденден се додека тие не наполнат 15 години.

Повеќе: НОВ СУПЕР ЗАКОН: Одсега неработен ќе биде и роденденот на вашето дете

ГОЛЕМА АВТОБУСКА НЕСРЕЌА - Полицијата јавува за мртви и повредени

Најмалку осум луѓе загинаа, 32 се повредени од кои 11 се во тешка здравствена состојба во автобуска несреќа што утрово се случи во Турција. Несреќата се случила кога патнички автобус кој се движел по редовната рута Кастамону-Анкара, се превртел на патот, во близина на Калеџик.

Повеќе: ГОЛЕМА АВТОБУСКА НЕСРЕЌА - Полицијата јавува за мртви и повредени

Страница 5 од 428