Пожарот на Корзика им се заканува на куќите

Стотина пожарникари се борат со пожарите што беснеаат во јужниот дел на Франција. На островот Корзика огнот зафатил 900 хектари шума и се доближил до првите куќи.

Повеќе: Пожарот на Корзика им се заканува на куќите

Израел ги отстранува метал детекторите на Платото на џамиите

Израелскта влада реши да го отстрани детекторите за метал поставени на приодите кон Платото на џамиите во Ерусалим, соопшти во вторникот портпаролот на премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Повеќе: Израел ги отстранува метал детекторите на Платото на џамиите

Рекс Тилерсон до крајот на годината ќе поднесе оставка?

Државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, би можел да поднесе оставка поради несогласувањата со претседателот Доналд Трамп, објави Си-eн-eн.

Повеќе: Рекс Тилерсон до крајот на годината ќе поднесе оставка?

НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД - Најмалку 7 мртви

Седум цивили биле убиени во Синај кога џихадисти се обиделе да нападнат полициска станица со автомобил бомба, кој експлодирал пред да стигне до својата цел, соопшти египетската војска.

Повеќе: НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД - Најмалку 7 мртви

Хрватска се подготвува да ги „пензионира“ старите aвиони

Министерството за одбрана на Хрватска испрати официјален повик за прибирање понуди за купување на 12 ловци за военото воздухопловство на земјата, јави „Џејнс Дифенс Викли“. Набавените летала треба да ги заменат 12 советски „миг-21бис“ и школските „миг-21ум“.

Повеќе: Хрватска се подготвува да ги „пензионира“ старите aвиони

Среде лето побеле Санкт Петербур: Градот е затрупан во лед! (ВИДЕО, ФОТО)

Овој викенд градот Санкт Петербург побелел среде јули како да е декември, откако силен град ги прекрил улиците.

Повеќе: Среде лето побеле Санкт Петербур: Градот е затрупан во лед! (ВИДЕО, ФОТО)

Страница 5 од 347

JT Fixed Display