Зетот на Трамп во центарот на истрагата на ФБИ

Зетот на американскиот претседател Доналд Трамп, Џаред Кушнер сега е во фокусот на ФБИ истрагата поради вмешаност со Русија за време на претседателската кампања. Кушнер и негов близок соработник, имал најмалку три неоткриени контакти со рускиот амбасадор во САД. Ова се случувало за време и по претседателската изборна кампања во 2016 година, објавуваат американските медиуми.

Повеќе: Зетот на Трамп во центарот на истрагата на ФБИ

Tрамп се уште одбива да го поддржи договорoт за климатските промени

Претседателот на САД, Доналд Трамп и понатаму одбива да го поддржи договорот од Париз за борба против климатските промени, кој беше прифатен од останатите земји во 2015 година. Тој, не ги прифаќа уверувањата на другите лидери на групата на најразвиените земји Г-7, кои денеска се собраа на Сицилија, изјави италијанскиот премиер Паоло Џентилони.

Повеќе: Tрамп се уште одбива да го поддржи договорoт за климатските промени

Белата куќа демантира дека Трамп ќе ги укине санкциите против Русија

САД не планира да ги укине санкциите против Русија, дури не е исклучено прашањето за ниво засилување. Ова за “Интерфакс” го изјави висок претставник на Белата куќа.

 

Повеќе: Белата куќа демантира дека Трамп ќе ги укине санкциите против Русија

Најмалку 13 убиени во жестоките судири во Либија

Во жестоките фракциски судири во Либија меѓу силите лојални на меѓународно признатата влада и ривалските милиции загинаа најмалку 13 лица, соопшти либиското Министерство за здравство.

 

Повеќе: Најмалку 13 убиени во жестоките судири во Либија

Меј: Борбата против тероризмот се сели на интернет

Глобалните технолошки фирми мора да се потрудат да ги отстранат штетните и насилни содржини на интернет, соопшти британската премиерка Тереза Меј, на денешниот самит на Г7 во Сицилија.

Повеќе: Меј: Борбата против тероризмот се сели на интернет

Дутерте се „пошегува со војниците„: Можете и да силувате

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте денеска „се пошегува дека војниците од оваа земја ако посакаат можат да силуваат до три жени“.

Повеќе: Дутерте се „пошегува со војниците„: Можете и да силувате

Ердоган ја забрани употребата на зборот „арена“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека ја забранил употребата на зборот “арена“ како синоним на “стадион“, бидејќи тој, како што рече, води корени од Стариот Рим и се однесува на место каде “луѓе се бореле за својот живот“.

Повеќе: Ердоган ја забрани употребата на зборот „арена“

Се завиори албанско знаме на црква на Румија

На црквата Света Троица на Румија било поставено знамето на Албанија, само неколку дена откако беше откриен албански “воен камп” на планината, за кој претходно информираа електронски медиуми во Црна Гора.

 

Повеќе: Се завиори албанско знаме на црква на Румија

Ариана Гранде планира да направи хуманитарен концерт во Манчестер, наменет за жртвите од терористичкиот напад

Поп ѕвездата Ариана Гранде во петокот објави дека планира да направи хуманитарен концерт во Манчестер, кој ќе биде посветен на 22-те жртви и на ранетите кои настрадаа во терористичкиот напад на бомбашот-самоубиец Салман Абеди, кој го активира експлозивот токму на нејзиниот концерт што се одржуваше во арената во овој англиски град, пренесува AFP.

 

Повеќе: Ариана Гранде планира да направи хуманитарен концерт во Манчестер, наменет за жртвите од...

Сите патишта кон Палмира се под контрола на војската на Асад

Сириската армија конечно го држи под контрола автопатот што го поврзува Дамаск со античкиот град Палмира, соопшти Хиндустијан Тајмс.

Повеќе: Сите патишта кон Палмира се под контрола на војската на Асад

Страница 7 од 428