(ВИДЕО) Наставнички влечеле аутистично дете по под

Против две наставнички од Охајо е поведена кривична постапка по објавеното видео на кое се гледа како тие по ходниците во училиште влечат аутистично дете.

Повеќе: (ВИДЕО) Наставнички влечеле аутистично дете по под

ДРАМА ВО ХРВАТСКА: Маж пукал на полицијата и се заканувал дека ќе активира бомба

Триесет и петгодишен маж пукал денеска на полицијата во местото Шеќерана кај Бели Манастир, Хрватска, а потоа се затворил во станот со закана дека ќе активира бомба.

Повеќе: ДРАМА ВО ХРВАТСКА: Маж пукал на полицијата и се заканувал дека ќе активира бомба

„Превентивен“ напад на САД врз Северна Кореја: Во првите часови ќе загинат стотици илјади луѓе, а потоа...

Не постои „победничка ситуација“ доколку САД извршат превентивен напад на Северна Кореја, иако воените американски функционери размислуваат за тоа, пишува Си-Ен-Ен.

Повеќе: „Превентивен“ напад на САД врз Северна Кореја: Во првите часови ќе загинат стотици илјади луѓе, а...

Американски воен авион направи ХАОС: Пилотот принудно слетал, но не можел да го запре леталото! (ВИДЕО)

Американски авион F-18 принудно слетал на Бахреинскиот меѓународен аеродром, а пилотот се катапултирал кога леталото излетало од пистата.

Повеќе: Американски воен авион направи ХАОС: Пилотот принудно слетал, но не можел да го запре леталото!...

Кина бара од Вашингтон и од Пјонгјанг да се воздржат од запалива реторика и акции

Кинескиот претседател Кси Џинпинг денеска ги повика Вашингтон и Пјонгјанг да се воздржат од „запаливата реторика и акции“ кои можат да ги зголемат тензиите на Корејскиот полуостров, јавуваат светските медиумите.

Повеќе: Кина бара од Вашингтон и од Пјонгјанг да се воздржат од запалива реторика и акции

СТРАШНО НЕВРЕМЕ И РАЗОРНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ПЕКИНГ - Што се случува во Кина?

Стотицилетови се откажани или одложени поради силно невреме што го зафати Пекинг. Властите предупредија дека дождот и ветарот би можеле да предизвикаат лизгање на земјиштето во областа Сечуан, која претходно оваа недела ја погоди земјотрес со интензитет од седум степени според Рихтер.

Повеќе: СТРАШНО НЕВРЕМЕ И РАЗОРНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ПЕКИНГ - Што се случува во Кина?

Трамп не ја исклучува воената опција за Венецуела

Како одговор на ескалацијата на политичката криза во Венецуела и обидите на венецуелскиот претседател Николас Мадуро да ја консолидира власта, американскиот претседател Доналд Трамп не ја исклучува воената опција за оваа земја.

Повеќе: Трамп не ја исклучува воената опција за Венецуела

Си Џинпинг на Трамп: Внимавај на зборовите со Пјонгјанг

Кинескиот претседател Си Џинпинг го повика американскиот претседател Доналд Трамп да избегнува “зборови и дела“ кои би ја влошиле ионака напнатата ситуација на Корејскиот полуостров, јави кинеската државна телевизија. Си во телефонски разговор со Трамп, истакнал дека „Кина и САД имаат заеднички интерес во реализиацијата на денуклеаризација на Корејскиот полуостров и одржување на мирот и стабилноста на тоа подрачје“ пренесе АФП, повикувајќи се на кинеската телевизија СиСиТиВи.

Повеќе: Си Џинпинг на Трамп: Внимавај на зборовите со Пјонгјанг

Страница 9 од 633