Марковиќ беше оттурнат, но Колинда вешто се прикраде до Трамп

Учеството на американскиот претседател Доналд Трамп на самитот на НАТО во Брисел привлече големо медиумско внимание, тој цело беше анализирано неговото однесување. И додека се коментираше видеото на кое Трамп го оттурнува црногорскиот премиер Душко Марковиќ, хрватските медиуми ја анализираа нивната претседателка Колина Грабар Китаровиќ, како се изборила да стои до американскиот претседател.

Повеќе: Марковиќ беше оттурнат, но Колинда вешто се прикраде до Трамп

За лидерите на Г7 акробации на небото, а протести на земјата

Додека акробатскиот тим “Фрече триколори“ ги поздравуваше лидерите на Г7 на Сицијлија, еколошки активисти организираа протести на крајбрежјето. Лидерите на седум најразвиени земји ги набљудуваа летечките акробации од градината на елитниот хотел Сан Доменико Палас во Таормини каде се одржува самитот на Г7.

Повеќе: За лидерите на Г7 акробации на небото, а протести на земјата

СПЕЦИЈАЛЦИ ВЛЕГОА ВО НЕГОВИОТ ДОМ: Се случи апсење на 32 годишен маж кој планирал атентат

Специјалците на полицијата во германскиот град Есен, Северна Рајна-Вестфалија, уапсиле 32-годишен маж, кој е осомничен за планирање на напад, пренесува агнецијата WDR.

Повеќе: СПЕЦИЈАЛЦИ ВЛЕГОА ВО НЕГОВИОТ ДОМ: Се случи апсење на 32 годишен маж кој планирал атентат

Грчките власти вратија 10 мигранти во Турција

Грчките власти вратија 10 мигранти во Tурција. Миграните се вратени според постигнатиот договор меѓу Анкара и Европската унија (ЕУ), пренесува агенцијата Анадолу.

 

Повеќе: Грчките власти вратија 10 мигранти во Турција

Во Шри Ланка, повеќе од 90 лица загинаа во поплави

Повеќе од 90 лица загинаа, а 110 се водат како исчезнати по поплавите предизвикани од монсунските дождови, кои се уште паѓаат во западниот и јужниот дел на Шри Ланка, изјавија официјални претставници.

Повеќе: Во Шри Ланка, повеќе од 90 лица загинаа во поплави

НОВ КРВАВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО МАНАСТИР - Има многу мртви, скоро сите деца!

Во нападот врз автобусот на манастирот “Св. Самоил “во провинцијата Минja во јужниот дел на Египет, загинаа 36 деца.

 

Повеќе: НОВ КРВАВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО МАНАСТИР - Има многу мртви, скоро сите деца!

ХОРОР: Затворскиот цимер го заклал Рамиз и му ги изгризал ушите

Затворските чувари затекнале страшна глетка во една од келиите во затворот во местото Падинска Скела во Србија. Страшниот злочин е извршен пред повеќе од поливина година, а српски Ало сега изнесува шокантни детали, бидејќи ниту после половина година монструозниот убиец не сакал да ја изнесе својата одбрана.

Повеќе: ХОРОР: Затворскиот цимер го заклал Рамиз и му ги изгризал ушите

СЕ АПСАТ ТЕРОРИСТИ: Планирале напади во јавниот превоз

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапсила четворица припадници на екстремистичката група Исламска држава, кои планирале напади на јавниот превоз во Москва.

Повеќе: СЕ АПСАТ ТЕРОРИСТИ: Планирале напади во јавниот превоз

НОВА ТРАГЕДИЈА ГО ПОТРЕСЕ СВЕТОТ - Убиени најмалку 23 лица

Вооружени напаѓачи пукале во автобус кои превезувал Коптски христијани во провинцијата Миња. Порталот РТ пренесува дека 23 лица се убиени, а најмалку 25 се повредени.

Повеќе: НОВА ТРАГЕДИЈА ГО ПОТРЕСЕ СВЕТОТ - Убиени најмалку 23 лица

Страница 10 од 428