Виното е најдобар лек за воспалено грло, треска, кашлица и затнат нос

Најдобриот лек за воспалено грло, треска, кашлица и затнат нос се крие во вашите залихи вино, тврди новата студија.
Повеќе: Виното е најдобар лек за воспалено грло, треска, кашлица и затнат нос

Развиен наночип кој на допир лечи рани на човечкото тело

Да имате можност да ги залечите раните на вашето тело со само еден допир звучи како фраза од некој научно фантастичен филм, но благодарение на истражувачите од државниот универзитет во Охајо наскоро тоа би можело да стане реалност.

Повеќе: Развиен наночип кој на допир лечи рани на човечкото тело

НОВИНА НА ФЕЈСБУК: Ова сигурно ќе ви се допадне

Корисниците на Фејсбук наскоро на своите профили ќе забележат нов таб „Watch“, преку кој ќе можат да пристапат до голем број емисии, а продукцијата на некои од нив ќе ја финансира Фејсбук.

Повеќе: НОВИНА НА ФЕЈСБУК: Ова сигурно ќе ви се допадне

Ако синоќа спиевте ПОМАЛКУ од 6 часа, имаме ЛОШИ ВЕСТИ за вас

Ако спаѓате во групата луѓе кои редовно спијат помалку од шест часа, тоа може да предизвика иста шета на организмот како и редовно да пиете алкохол.

Повеќе: Ако синоќа спиевте ПОМАЛКУ од 6 часа, имаме ЛОШИ ВЕСТИ за вас

Температурите ќе пораснат за неколку степени: Не ни се пишува добро!

Драстичен скок на температурите се очекува уште овој век, а тоа ќе има драстични последици на условите за живот - големи суши и зголемување на нивото на морињата, смета водечкиот автор на студијата.

Повеќе: Температурите ќе пораснат за неколку степени: Не ни се пишува добро!

ПРОТЕКОА ФОТОГРАФИИ: Еве како ќе изгледа новиот Ајфон 8

Производството на новиот модел на Ајфон наводно започнува веќе во август, а свеченото претставување во септември.

Повеќе: ПРОТЕКОА ФОТОГРАФИИ: Еве како ќе изгледа новиот Ајфон 8

ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО НА ИДНИНАТА: Капсула со брзина од 309 км/ч ќе пренесува патници! (ВИДЕО)

Цевката Хајперлуп 1 (Hyperloop One), превозно средство на иднината, е тестирана за прв пат во пустина во Невада, а капсулата која еден ден веројатно ќе превезува луѓе на голема оддалеченост, достигнала брзина од 309 км/ч за само пет секунди.

Повеќе: ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО НА ИДНИНАТА: Капсула со брзина од 309 км/ч ќе пренесува патници! (ВИДЕО)

Според научниците зрачењето на мобилните предизвикува ДНК промени

Двочасовна изложеност на електромагнетните полиња на фреквенцијата на мобилните телефони кај глисти предизвикала општ стрес на организмот и промени во ДНК, покажува истражувањето на францускиот професор Жан Пол Бурдиноа и неговите соработници од Хрватска.

Повеќе: Според научниците зрачењето на мобилните предизвикува ДНК промени

Гугл со итни пораки ќе ги предупредува корисниците за катастрофи

Гугл планира да воведе нов систем со кој би ги предупредувал корисниците на катастрофи, терористички напади и разни други кризи на кои би можеле да бидат изложени.

Повеќе: Гугл со итни пораки ќе ги предупредува корисниците за катастрофи

АЛАРМАНТНИ РЕЗУЛТАТИ: До 2100 година растот на глобалните температури ќе биде...

Глобалните температури веројатно ќе бидат зголемени за повеќе од два степени Целзиусови до крајот на овој век, покажаа новите истражувања.

Повеќе: АЛАРМАНТНИ РЕЗУЛТАТИ: До 2100 година растот на глобалните температури ќе биде...

Страница 1 од 168