ИДНИНАТА Е БЛИСКУ: Еве кога ќе се појави првиот летечки автомобил...

По 15 години работа на развој на летечки автомобил, израелската компанија „Урбан Аеронаутикс“ верува дека нивното беспилотно летало, тешко 1,5 тона, ќе се најде на пазар до 2020 година.

 

Летечкиот автомобил „Корморант“ може да пренесе 500 килограми и може да достигне брзина од 185 км/ч.

Својот прв автоматизиран самостоен лет „Корморант“ го изведе во ноември минатата година.

Се проценува дека ќе чини 14 милиони долари.

Од компанијата веруваат дека темно-зелениот дрон, кој користи внатрешни ротори, наместо хеликоптерски пропелери, би можел да служи за евакуација на луѓе од непријателско опкружување и безбеден пристап до воени сили.

Loading...