Американец и Русин заедно пристигнаа на меѓународната вселенска станица

Еден американски и еден руски космонаут пристигнаа денес со капсула “Сојуз” на меѓународната вселенска станица во орбитата на земјата.

 

Џек Фишер од НАСА и рускиот ветеран Фјодор Јурчихин полетаа од космодромот “Бајконур” во Казахстан денес околу 13 часот по локално време, а стигнаа до земјината орбита за девет минути, за да наредните шест часа и пристапат на меѓународната вселенска станица.

Фишер, кој е прв во вселената и Јурчихин кој досега бил петпати во меѓународната вселенска станица, беа пречекани од страна на Американката Пеги Витсон, Русот Олег Новицки и Французинот Томас Песок.

Пеги Витсон (57) е најстарата жена која кога и да е досега била во вселената и е прва жена командант на меѓународна вселенска станица. Како Витсон, Фишер и Јурчихин ќе останат таму до септември

Loading...

JT Fixed Display